Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Ełk Artykuł

Zrób test i żyj bez obaw

Dodano: 5 października 2011, 7:00 Autor:

Badanie jest bezpłatne i anonimowe.

Na Warmii i Mazurach mieszka 485 osób zarażonym wirusem HIV.

Czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie HIV? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, nie zwlekaj i zrób test – zachęcają koordynatorzy nowej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Takie badanie jest bezpłatne i anonimowe.

W Polsce mieszka ponad 15 tys. osób zakażonym wirusem HIV. Co najmniej 5,7 tys. z nich zachorowało w wyniku zażywania narkotyków. Ponad 2,5 tys. zakażonych zachorowało na AIDS.

Według danych sanepidu na Warmii i Mazurach żyje 485 osób z wirusem HIV. Od 1989 roku do końca czerwca 2011 na AIDS zachorowało 70 osób. Niestety 19 z nich zmarło.

– Od stycznia do czerwca 2011 wykryto 27 nowych zakażeń HIV, zarejestrowano 3 zachorowania na AIDS i jeden zgon z powodu AIDS – informuje Bogdan Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

Specjaliści namawiają wszystkich, którzy obawiają się, że mogli się zarazić. "Zrób test na HIV” – pod takim właśnie hasłem rusza nowa Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS. Skierowana jest m.in. do osób, które zażywały narkotyki dożylnie czy podejmują ryzykowne zachowania seksualne. To najbardziej narażona na zachorowanie grupa.

Badania można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Na Warmii i Mazurach są dwa. Ten w Olsztynie, w WSSE przy ul. Żołnierskiej 16, czynny jest we wtorki i czwartki między 15 a 18. Drugi funkcjonuje przy 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku, przy ul. Kościuszki 30. Na osoby, które chcą zrobić test personel czeka w poniedziałki i czwartki w godz. 16-17.30.

– Są to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Poinformuje on o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz – co najważniejsze – podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości – wyjaśnia Bogdan Wlizło.

Specjaliści chcą też uświadomić społeczeństwu, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczne zachowanie.

Czytaj więcej o:
  • Ełk
  • HIV
  • test
  • życie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Szkoła TANGOmazury zaprasza

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy łatwiej jest teraz znaleźć pracę w Ełku niż kilka lat temu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 84.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.