Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób test i żyj bez obaw

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Badanie jest bezpłatne i anonimowe.

Na Warmii i Mazurach mieszka 485 osób zarażonym wirusem HIV.

Czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło mnie narazić na zakażenie HIV? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, nie zwlekaj i zrób test - zachęcają koordynatorzy nowej kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS. Takie badanie jest bezpłatne i anonimowe.

W Polsce mieszka ponad 15 tys. osób zakażonym wirusem HIV. Co najmniej 5,7 tys. z nich zachorowało w wyniku zażywania narkotyków. Ponad 2,5 tys. zakażonych zachorowało na AIDS.

Według danych sanepidu na Warmii i Mazurach żyje 485 osób z wirusem HIV. Od 1989 roku do końca czerwca 2011 na AIDS zachorowało 70 osób. Niestety 19 z nich zmarło.

- Od stycznia do czerwca 2011 wykryto 27 nowych zakażeń HIV, zarejestrowano 3 zachorowania na AIDS i jeden zgon z powodu AIDS - informuje Bogdan Wlizło z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku.

Specjaliści namawiają wszystkich, którzy obawiają się, że mogli się zarazić. "Zrób test na HIV" - pod takim właśnie hasłem rusza nowa Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS. Skierowana jest m.in. do osób, które zażywały narkotyki dożylnie czy podejmują ryzykowne zachowania seksualne. To najbardziej narażona na zachorowanie grupa.

Badania można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Na Warmii i Mazurach są dwa. Ten w Olsztynie, w WSSE przy ul. Żołnierskiej 16, czynny jest we wtorki i czwartki między 15 a 18. Drugi funkcjonuje przy 108. Szpitalu Wojskowym w Ełku, przy ul. Kościuszki 30. Na osoby, które chcą zrobić test personel czeka w poniedziałki i czwartki w godz. 16-17.30.

- Są to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Poinformuje on o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze - podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości - wyjaśnia Bogdan Wlizło.

Specjaliści chcą też uświadomić społeczeństwu, że negatywny wynik testu dzisiaj, nie chroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Uchronić może nas tylko nasze bezpieczne zachowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna