Kadafi nie żyje. Leży martwy: Drastyczne wideo i zdjęcia

Dodano: 21 października 2011, 15:43 Autor:

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało w piątek wszczęcia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

"Jeśli chodzi o śmierć Kadafiego, okoliczności nie są jasne. Uważamy, że konieczne jest śledztwo" - powiedział dziennikarzom rzecznik UNHCHR Rupert Colville, odnosząc się do filmów wideo, które były w czwartek publikowane przez media. "Powinno zostać wszczęte śledztwo w związku z tym, co wczoraj widzieliśmy" - podkreślił.Jak ocenił, "dwa materiały wideo" dotyczące śmierci Kadafiego "były bardzo niepokojące".

Według Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Kadafi zmarł, bo wykrwawił się na śmierć w wyniku odniesionych ran. Premier Libii Mahmud Dżebril powiedział, że dyktator został pojmany i wciągnięty na platformę ciężarówki, która miała go przetransportować z Syrty do Misraty. Po drodze pojazd został ostrzelany przez zwolenników Kadafiego, w ataku Kadafi został ciężko ranny. Krótko przed przybyciem do szpitala w Misracie dyktator zmarł na skutek nadmiernej utraty krwi.Jak ocenia w piątek amerykański dziennik "New York Times", oficjalna wersja tymczasowych władz libijskich wydaje się niespójna z krążącymi po sieci zdjęciami i nagraniami. Na nagraniu emitowanym przez Al-Arabiję widać rannego dyktatora, który jest ciągnięty za samochodem i otoczony powstańcami, którzy go szarpią.

Wydaje się - zauważa gazeta - że w tamtej chwili Kadafi może jeszcze stać o własnych siłach. Słania się, jego koszula jest przesiąknięta krwią, próbuje gestykulować prawą ręką; wygląda, jakby coś mówił. Na późniejszym zdjęciu widać już martwego Kadafiego z raną postrzałową w głowę - pisze "NYT".

Rzecznik UNHCHR nie wskazał, jaka instytucja powinna zająć się śledztwem; przypomniał, że Rada Praw Człowieka ONZ powołała w tym roku komisję ekspertów w celu zbadania przemocy w Libii.

Colville zauważył, że śmierć Kadafiego "kończy ośmiomiesięczny okres krwawych starć w Libii i cierpień narodu libijskiego". "W Libii zaczyna się nowa era, która powinna odpowiedzieć na pragnienia ludności", zwłaszcza w kwestii praw człowieka - dodał.

Co z pochówkiem?

Decyzja w sprawie pochówku obalonego dyktatora Libii Muammara Kadafiego jeszcze nie zapadła - pisze w piątek Reuters, cytując przedstawiciela Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Wcześniej agencja podała, że zostanie on pochowany w ciągu 24 godzin.Przedstawiciel NRL odpowiedzialny za sprawy finansowe i związane z ropą naftową, Ali Tarhuni powiedział BBC, że ciało może pozostać w Misracie przez kilka dni. Pytany o ustalenia dotyczące pochówku odpowiedział: "Decyzja jeszcze nie zapadła".

Jeden z anonimowych przedstawicieli NRL wyjaśnił BBC, że bojownicy z Misraty, którzy pojmali obalonego dyktatora w okolicach Syrty, nie chcą oddać jego ciała. Między nowymi władzami a bojownikami z Mistraty wybuchły spory w sprawie miejsca pochówku - pisze Reuters.Pojawiły się spekulacje na temat wrzucenia ciała do morza, tak jak w przypadku przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Dzięki temu miejsce pochówku Kadafiego nie stałoby się miejscem pielgrzymek jego zwolenników.

Agencja AP pisze, że pochówek został odłożony do czasu przeanalizowania okoliczności śmierci Kadafiego. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało w piątek wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Członkowie plemienia Al-Kaddafa, do którego należał były dyktator, są w kontakcie z przeciwnikami Kadafiego i rozmawiają z nimi na temat przeprowadzenia pogrzebu - powiedział jeden z dowódców NRL Abdel Madżid Mlegta. Jeśli uznają oni Kadafiego za swojego krewnego, bojownicy NRL przekażą im ciało i pozwolą im na pochowanie byłego przywódcy Libii w tajnym miejscu. Jeśli Al-Kaddafa nie zaakceptuje Kadafiego, bojownicy z NRL pochowają go wraz z jego żołnierzami, którzy również zginęli w czwartek w Syrcie.

Wcześniej jeden z dowódców sił NRL Abdul-Salam Eleiwa powiedział, że Kadafi zostanie pochowany w ciągu doby zgodnie z muzułmańskim obrządkiem. "Będzie miał takie same prawa jak inni muzułmanie", a "jego ciało zostanie obmyte i będzie traktowane z godnością" - wyjaśnił Eleiwa. Dodał, że "zostanie on pochowany na muzułmańskim cmentarzu w ciągu 24 godzin".

Według świadka, na którego powołuje się agencja Reutera, ciało Kadafiego przetrzymywane jest w dużej chłodni na terenie starego targu w Misracie. Miasto położone jest na zachód od Syrty.

Ciało zostało pokazane bojownikom i świadkowi, na którego powołuje się Reuter. Na głowie byłego przywódcy Libii widział on ranę postrzałową. Ciało Kadafiego pokryte było siniakami i zadrapaniami.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Kadafi
  • Kadafi martwy zdjęcia
  • Kadafi nie żyje
  • Kadafi nie żyje wideo
  • Kadafi nie żyje zdjęcia
  • Kadafi zabity zdjęcia
  • Kadafi zdjęcia
  • wideo
  • zdjęcia.Libia
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.