Wojna o proboszcza. Ukrywa się przed przełożonymi

Dodano: 24 października 2011, 7:35 Autor:

Proboszcz z Berżnik nie odbiera telefonów, ani listów od przełożonych.

– Co gorsze, w dalszym ciągu nie wywiązuje się ze swoich obowiązków – mówi ks. Antoni Skowroński, kanclerz Kurii Biskupiej W Ełku. – Decyzja jeszcze nie zapadła, ale parafią raczej zarządzać nie będzie.

Pracuje, spłacił długi

W czerwcu tego roku biskup wydał dekret o przeniesieniu proboszcza Władysława Napiórkowskiego do parafii w Giżycku. Przełożeni zarzucali mu błędy administracyjne. O szczegółach rozmawiać nie chcieli. Decyzja biskupa nie spodobała się grupie parafian. – Wyremontował plebanię, uporządkował cmentarz, a teraz zabrał się za remont kościoła – argumentowała Halina Żandarys, jedna z parafianek. – Sam pracuje – kopie, muruje i kamienie dźwiga. Nikt nie zrobił w parafii tyle, co ksiądz Władysław.

Ludzie twierdzą, że proboszcz sprzedał nawet swoje konie, aby pokryć parafialne długi. – W podartej sutannie i zniszczonych sandałach chodzi – dodają.

Wierni zbuntowali się. Przez kilkanaście dni koczowali przed plebanią, aby chronić proboszcza. Na drzwiach świątyni założyli kłódkę. Zapowiedzieli, że nowego księdza nie wpuszczą. Jednocześnie wystosowali do Nuncjatury Apostolskiej rekurs przeciwko dekretowi biskupa.

– Czekamy na odpowiedź – mówi Danuta Miszkiel ze wsi Półkoty. – Mamy nadzieję, że nasze argumenty zostaną wzięte pod uwagę i ks. Władysław pozostanie w parafii.

Biskup musi zdecydować

Ks. Mirosław Wachowski, sekretarz nuncjatury w Warszawie, mówi, że decyzje personalne leżą w gestii biskupa. I tam właśnie została przesłana skarga wiernych z berżnickiej parafii. Czy i kiedy parafianie otrzymają odpowiedź, nie wiadomo.

Ks. Antoni Skowroński natomiast przypomina, że w czerwcu biskup dał berżnickiemu proboszczowi jeszcze jedną szansę.

– Ksiądz pozostał na parafii. Niestety, ale w dalszym ciągu nie wypełnia swoich obowiązków – dodaje kanclerz. – Chyba nikt nie spodziewa się, że będziemy to tolerować.

Czytaj więcej o:
  • Ełk
  • ksiądz
  • Proboszcz
  • Suwałki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rodzice: Nasze pociechy mają wszy!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w Suwałkach łatwiej jest znaleźć pracę teraz niż kilka lat temu?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 80.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.