Maszyny na bagnach

Dodano: 26 października 2011, 6:45 Autor:

Prezentacja nowoczesnego sprzętu podczas naukowego sympozjum.

Kilka nowych maszyn, które z powodzeniem dają sobie radę z pracami na bagnach, zaprezentowała firma Pronar z Narwi. Sprzęt zamontowany na ratrakach pozwala na skoszenie mokrych łąk, belowania pokosu oraz jego sprawne wywożenie.

– Zastosowana technologia powoduje, że maszyny te poruszają się po terenie, na którym zapada się człowiek – mówili konstruktorzy.

Sprzęt zaprezentowano podczas dwudniowego sympozjum naukowego, które odbywało się w Białowieży i Narwi.

Koszenie podlaskich łąk to podstawa
– Było to unikalne spotkanie przedstawicieli wielu światów, które na Podlasiu zarządzają pięknem – mówił Włodzimierz Zientarski, znany polski dziennikarz motoryzacyjny i współgospodarz sympozjum. – Byli przedstawiciele czterech parków narodowych, którzy na co dzień borykają się z problemem podmokłych łąk i zarządzają terenami, o których pięknie niewielu Polaków wie.

Nowoczesny sprzęt jest dla parków ciekawym rozwiązaniem.

– Praktycznie jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, bo nie mamy ludzi, którzy potrafią i chcą pracować w tak trudnych warunkach przy ręcznym koszeniu podmokłych łąk – mówił Tadeusz Sidor, wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. – Jedynym rozwiązaniem jest zastąpienie ludzi maszynami. Część terenów podmokłych przekazaliśmy w użytkowanie osobom prywatnym. Jednak przy wykaszaniu wielkich obszarów łąk o powierzchniach kilkudziesięciu hektarów, maszyny są niezastąpione.

A łąki kosić trzeba, bo inaczej tracą one swoje właściwości ekologiczne. My w swoim parku mamy tereny ochrony ścisłej, ale i użytkowane. Gdybyśmy ich nie kosili, to wyginęłyby jedyne w Europie populacje ptaków, które gniazdują właśnie na użytkowanych terenach bagiennych. Po pokosie pozostaje biomasa, której używanie warto byłoby promować. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby stosowanie ulg podatkowych.

– Podmokłe łąki były na Podlasiu koszone od lat. Spowodowało to powstanie mozaiki środowiskowej i większe bogactwo przyrody – dodał Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego. – Gdybyśmy zaniechali koszenia, to silniejsze gatunki wyparłyby słabsze i powstałaby monokultura. Dziś nikt nie kosi łąk w celach zarobkowych, bo to jest nieopłacalne finansowo. Trzeba więc promować tę ideę. Próbowaliśmy kosić łąki kosami, ale to sposób możliwy do zastosowania na niewielkich przestrzeniach. Na większych konieczne są wydajne i nie niszczące gleby maszyny.

Centrum produkcji ekologicznej energii
Takimi są wyroby Pronaru – koszące, belujące i zbierające pokos.
– Ich specyfika polega na tym, że są przystosowane do poruszania się w trudnych warunkach – wyjaśniał Tadeusz Ustyniuk, dyrektor marketingu i sprzedaży Pronaru. – Nacisk na podłoże jest tu pięciokrotnie mniejszy, niż nogi stąpającego po podmokłej łące człowieka.

Uczestnicy sympozjum i pokazu podkreślali, że na pozostałościach po pokosie też można zrobić pieniądze.

– Naukowcy podkreślają, że niepotrzebnie marnujemy wiele paliwa, które mamy wokół siebie – mówił Włodzimierz Zientarski. – Podlasie mogłoby być samowystarczalne w produkcji naturalnej energii, np. z biomasy. Hajnówka mogłaby być centrum produkcji energii. Tylko politycy musieliby zechcieć odważniej z tego skorzystać. Może uda się wypracować wspólną politykę gospodarowania na terenach bagiennych?

Czytaj więcej o:
  • Białowieża
  • Hajnówka
  • maszyny
  • Narew
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Puszcza Białowieska na codzień Cię zachwyca?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 48.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.