Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średnio połowa kobiet nie wykonuje regularnych badań

Beata Rzatkowska [email protected]
Same narażają się na śmierć.

Mimo, że badania mamo-graficzne, które mogą uratować życie są bezpłatne, trwają zaledwie kilka minut i nie wiążą się z bólem, to wykonuje je zaledwie połowa kobiet z grupy najwyższego ryzyka mieszkających na Suwalszczyźnie.
- Rak piersi, to najbardziej złośliwy nowotwór występujący wśród pań - przypomina Adam Dębski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Tej chorobie nie da się zapobiec, ale dzięki szybkiemu wykryciu można zwiększyć szansę na jej wyleczenie.

Co roku w Polsce raka piersi wykrywa się u ponad 10 tysięcy osób. Połowa z nich umiera. Główny powód, to zbyt późne zdiagnozowanie choroby.

Najlepiej w Lipsku
Na raka piersi najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Od kilku lat prowadzony jest więc rządowy program profilaktyczny. Bezpłatne badania powinny i mogą za darmo wykonać panie w wieku 50-69 lat, które nie miały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat.

Mimo, że na badanie w ramach programu niepotrzebne jest nawet skierowanie, a mammobusy pojawiają się regularnie na Suwalszczyźnie, to w samych Suwałkach nie zajrzała do nich nawet połowa uprawnionych mieszkanek. W odniesieniu do powiatów suwalskiego-ziemskiego i augustowskiego wskaźnik jest tylko trochę wyższy. Najczęściej, według statystyk, badają się zaś kobiety z Sejneńszczyzny. Ale i tak to tylko 57 proc.

Ze szczegółowych danych, którymi dysponuje podlaski oddział NFZ wynika, że najgorzej jest w gminie Augustów. Do końca września tego roku mammografię wykonało zaledwie 39,61 procent kobiet. Niewiele więcej, bo tylko 41 proc., przebadało się w gminy Rutka-Tartak. Wskaźniki poniżej 50 proc. odnotowały również gminy Wiżajny, Krasnopol, Bargłów Kościelny, Sztabin, Giby i Puńsk.
Najbardziej natomiast dbają o siebie mieszkanki Lipska. Tam mammografię wykonało ok. 70 procent kobiet.

Zachorować może każda kobieta
Specjaliści przypominają, że najbardziej narażone na raka piersi są kobiety, u których w rodzinie ten nowotwór już się pojawił. Do grupy dużego ryzyka należą też panie, które miały wczesną pierwsza miesiączkę lub późną menopauzę, a także rodzące po 35. roku życia, bezdzietne i leczone z powodu innych schorzeń piersi.

- Nie oznacza to jednak, że nie może zachorować nikt inny - tłumaczą fachowcy. - Na raka piersi narażona jest każda kobieta. Aby ustrzec się przed śmiercią z powodu tego nowotworu, wszystkie kobiety, które nie badały się do tej pory, powinny to zrobić jak najszybciej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna