Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas podróży skróci się aż o 80 minut

Rafał Bieńkowski [email protected]
To dobra wiadomość dla podróżujących pociągami.

O planowanej budowie Rail Baltiki w naszym regionie najwięcej mówi się z perspektywy Białegostoku i Ełku. Korzyści będą mieli jednak także grajewianie. Jedna z nich to skrócenie czasu dojazdu np. do Białegostoku lub Warszawy. W drugim przypadku nawet o 80 minut!

Największą bolączką kolei są tragiczne warunki panujące w samych pociągach oraz długi czas podróży - ocenia Andrzej Kędzierski, którego spotkaliśmy na dworcu PKP w Grajewie. - Wpadki związane z punktualnością także często się zdarzały. Oby się to zmieniło, bo nawet dziś widać, że sporo mieszkańców korzysta z tego środka transportu. Przy takich cenach paliwa dużo osób przesiada się właśnie do pociągów.

- Studiuję zaocznie w Białymstoku. Na pewno fajnie byłoby dojeżdżać tam w mniej niż godzinę - mówi nam Justyna, studentka z Grajewa.

- Męczące są także przesiadki - dodaje Justyna. - Moja siostra pracuje pod Warszawą. Na połączenie ze stolicą czeka w Białymstoku ponad godzinę. Powinno być jakieś bezpośrednie połączenie.

Grajewo raczej pozostanie

Niektóre z tych problemów może rozwiązać planowana budowa szybkiej kolei Rail Baltica, bo nasze miasto jest jednym z elementów układanki, której głównym celem jest lepsze połączenie między krajami państw bałtyckich.

- Nie przewiduje się zmiany wariantu przebiegu linii. Inwestycja zapewni dogodne połączenie Grajewa z Warszawą, Białymstokiem, Ełkiem, Suwałkami i krajami nadbałtyckimi - mówi w rozmowie z "TG" Mikołaj Karpiński, dyrektor biura informacji i promocni Ministerstwa Infrastruktury. - Zwiększy także komfort podróży i skróci jej czas. Przykładowo z Grajewa do Warszawy ma to trwać o 60-80 minut krócej, w zależności od klasy pociągu. Oprócz tego zwiększy się konkurencyjności kolei i punktualność pociągów oraz bezpieczeństwo podróżnych. Wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych.

Efektem modernizacji linii kolejowej będą również dużo szybciej jeżdżące pociągi. Jak udało się nam ustalić szybkość dla pociągów pasażerskich określono na 160 km/h, a dla pociągów towarowych na 120 km/h.

Kolejną korzyścią będzie także podniesienie bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz zmniejszenie jego oddziaływania na środowisko

- Mamy nadzieję, że modernizacja linii Białystok-Suwałki-Trakiszki (jej częścią jest grajewska stacja) wpłynie pozytywnie na rozwój wymiany towarowej oraz przyczyni się do rozwoju obszarów miejskich i wiejskich położonych wzdłuż linii - dodaje Mikołaj Karpiński.

Kolej szansą miasta

Planowany termin realizacji przebiegu trasy to lata 2014-2020. Całkowity koszt realizacji inwestycji szacuje się na około 10 mld zł.

- To dobrze, że nawet tak małe miasto jak nasze skorzysta na tym przedsięwzięciu - dodaje Andrzej Kędzierski. - Zawsze mówiłem, że kolej to dla Grajewa bardzo duża szansa. Warto jeszcze tylko zadbać o zabytkowy dworzec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna