Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WISŁAWA SZYMBORSKA NIE ŻYJE

jsz
Wisława Szymborska zmarła w swoim mieszkaniu w Krakowie
Wisława Szymborska zmarła w swoim mieszkaniu w Krakowie Mariusz Kubik/Wikipedia
Miała 88 lat.
Była poetką niezwykle utalentowaną i obsypywaną nagrodami. W 1996 roku na przykład dostała literacką nagrodę Nobla. Ci, którzy ją znali mówili o niej - urocza, dowcipna, naturalna, skromna, inteligentna i autoironiczna. Miała w sobie dużo ciepła i lubiła ludzi. Z drugiej jednak strony, nie miała złudzeń co do życia i potrafiła patrzeć na świat z dystansem.

WISŁAWA SZYMBORSKA NIE ŻYJE

Poezja Wisławy Szymborskiej trafiała nawet do ludzi, którzy w wierszach się nie rozczytywali. Pisała prosto, dowcipnie, nieraz językiem potocznym, bez rozbudowanych metafor i skomplikowanych porównań. Tematami jej utworów były zwykłe sprawy życia codziennego. Potrafiła jednak w w sposób zrozumiały pisać również o filozofii. Nie unikała również śmierci, jako czegoś, co jest nieuchronne, a zarazem naturalne.



Dzięki jej wierszom życie jawiło się czytelnikowi jako coś, co daje się zaakceptować, a jednocześnie mnóstwo w nim zagadek, tajemnic i niespodzianek. Udawało jej się przy tym uniknąć patosu - tego autorka wprost nie znosiła. Szymborska utworzyła swój niepowtarzalny styl, który literaturoznawcom trudno było zakwalifikować do któregoś z nurtów literackich. Była pisarką wybitną, a jednocześnie przystępną dla każdego.



Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała w czasopismach kulturalnych m.in. krakowskim "Życiu Literackim". Lata 5-te uważane są za "najciemniejszy" okres w jej życiu. Wówczas bowiem jako poetka popierała rządzącą partię i była członkiem PZPR. Była wtedy w opozycji do takich pisarzy jak np. Zbigniew Herbert, którzy całkowicie odcięli się od władzy PRL i się jej sprzeciwiali np. poprzez pisanie "do szuflady".

WISŁAWA SZYMBORSKA NIE ŻYJE

Wisława Szymborska mieszkała w Krakowie. Jutro w południe mieszkańcy tego miasta, będę mogli złożyć wpisy w specjalnie wystawionej księdze kondolencyjnej w holu kamiennym urzędu miasta. Żałobne kiry zostaną wywieszone w Krakowie na budynkach użyteczności publicznej oraz tramwajach i autobusach miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna