Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół nauki jazdy

Paweł Chojnowski [email protected]
Sprawdź, która jest najlepsza.

Najlepsza szkoła jazdy w naszym rankingu może pochwalić się tym, że blisko 60 proc. jej kursantów zdało egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii "B".

Ale pozostałe szkoły z pierwszej dziesiątki nie mają powodu do wstydu - tam również zdawalność utrzymuje się na poziomie ponad 50 proc. To znakomity wynik. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łomży średnia zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. "B" w 2011 r wyniosła 43 proc.

Liczy się podejście do kursanta

Ranking szkół nauki jazdy opracowaliśmy na podstawie twardych danych - ilu zdających w 2011 r. egzamin praktyczny na osobówki zaliczyło go pozytywnie. Pod uwagę wzięliśmy 26 szkół, z których zdawało minimum 50 kursantów.

Łącznie w łomżyńskim WORD przeprowadzono w 2011 r. 37 477 egzaminów praktycznych i 22 772 teoretycznych. Zdawalność ogółem wyniosła: praktycznych - 47 proc., teoretycznych - 78 proc. Na prawo jazdy kat. "B" zdawano ponad 30 tys. razy (egzamin praktyczny) i 18 tys. (teoretyczny), zaś na motocykl - rekordowe 1932 razy. Zdający wnieśli dwie skargi na przebieg egzaminów - obie okazały się nieuzasadnione.

Właśnie na placu i "na mieście" oblewa najwięcej kandydatów na kierowców. Zdawalność egzaminu teoretycznego w łomżyńskim WORD wyniosła w ubiegłym roku aż 78 proc. To głównie umiejętność jazdy decydowała więc o zdobyciu upragnionego "prawka". W zaprezentowanych szkołach uczą tego najlepiej.

- Do każdego trzeba podejść indywidualnie, a pracę wykonać sumiennie - opowiada o swych metodach Kazimierz Polkowski prowadzący Ośrodek Szkolenia Kierowców "Kazik" (najlepszy w rankingu). - Zależy mi na każdym kursancie.

Daniel Witkowski (II miejsce w rankingu) prezentuje takie samo podejście.
- Gdy widzę, że dany kursant nie nauczył się jeszcze dobrze jeździć, proponuje mu dodatkowe godziny - dodaje.

Najpopularniejsze szkoły, w których rocznie uczy się ponad 700 kursantów ("Ferenc", "Kamiński"), też uzyskały niezłe wyniki - w granicach 47 proc. Ale były też takie placówki, gdzie zdawało zaledwie 29 proc. kursantów...

Szkoła jazdy Kazimierza Polkowskiego istnieje od 2004 r. Co ciekawe, obecnie pracuje tylko on (uczy zarówno jazdy, jak i teorii), wcześniej pracowały jeszcze dwie osoby. Ale uczących się na prawo jazdy jest u nas coraz mniej (głównym czynnikiem jest niż demograficzny) i niektóre szkoły nie przetrwały kryzysu.

- Końcówka roku była dobra, spodziewam się też natłoku klientów na jesieni - mówi.
Powodem nagłego zainteresowania kursami i egzaminami pod koniec ubiegłego roku były plany wprowadzenia od lutego nowej formy egzaminu teoretycznego. Miał być o wiele trudniejszy, a kilkukrotnie większa baza pytań miała skutecznie zniechęcić od wkuwania zagadnień na pamięć. Ostatecznie zmiany będą, ale dopiero od stycznia 2013 r.

Wzrośnie zainteresowanie kursami

- Dlatego spodziewamy się, że ten rok będzie bardzo dobry, zarówno dla WORD-ów, jak i szkół nauki jazdy - przewiduje Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży. - Nikt, kto będzie miał możliwość zdawania na starych zasadach nie będzie czekał, żeby zdawać później trudniejszy egzamin.

Przypomnijmy, zamiast 18 pytań, będą 32, a na dodatek nie będzie można wrócić do wybranego zagadnienia. Pytania będą też różnie punktowane - od 1 do 3 pkt. Żeby zdać, trzeba będzie uzyskać 68 pkt. na 74. Od 2013 r. wejdzie też moduł "młody kierowca" - czyli m.in. dodatkowe godziny jazdy i ćwiczenia na specjalnej płycie poślizgowej.

Łomżyński WORD chce wkrótce wybudować taką płytę. - To nie będzie po to, by nauczyć młodych za kółkiem wychodzić z poślizgu, ale po to, by nastraszyć tych, którym brakuje wyobraźni - dodaje dyrektor Oliferuk.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna