Karetka pędziła na sygnale do biegunki

Dodano: 10 lutego 2012, 19:00 Autor:

– Nie bądźmy egoistami – apeluje Elżbieta Wielgat z grajewskiego pogotowia. – Przez takie głupie żarty zespół ratunkowy może nie dotrzeć do osób faktycznie potrzebujących pomocy

– Nie bądźmy egoistami – apeluje Elżbieta Wielgat z grajewskiego pogotowia. – Przez takie głupie żarty zespół ratunkowy może nie dotrzeć do osób faktycznie potrzebujących pomocy

A miał być zawał.

Wzywanie ekipy ratunkowej ot tak dla żartu, czy zabawy to czysty egoizm – podkreśla Elżbieta Wielgat, pielęgniarka, która od lat pracuje w grajewskim pogotowiu.

Ostatnio odebraliśmy zgłoszenie, w którym nastolatka poinformowała nas, że jej koleżanka straciła przytomność i nie ma z nią kontaktu – relacjonuje Elżbieta Wielgat, pielęgniarka koordynująca dyspozytorkę w grajewskim pogotowiu. – Zgłoszenie było bardzo wiarygodne, ponieważ dziewczyna podała wszystkie niezbędne dane.

Jednak gdy zespół ratowniczy pojechał pod wskazany adres, drzwi były zamknięte. Tak zdarza się bardzo często. Pomimo ciągłych apeli, które pojawiają się nie tylko w prasie czy telewizji.
– Pamiętajmy, że nieuzasadnione wezwanie karetki, może stanowić zagrożenie dla drugiego człowieka, który rzeczywiście potrzebuje pomocy – apeluje pielęgniarka.

Dramaturgia musi być

Zazwyczaj osoby wzywające pogotowie ratunkowe celowo podnoszą dramaturgię sytuacji, wszystko po to żeby uwiarygodnić wezwanie karetki pogotowia ratunkowego.

– W ostatnim czasie dostaliśmy wezwanie do zawału – mówi dyspozytorka grajewskiego pogotowia. – Mężczyzna wzywający podał tylko swoje dane, powiedział, że to zawał i odłożył słuchawkę. Kiedy zespół ratunkowy pojechał we wskazane miejsce okazało się, że chodzi o biegunkę, a nie zawał.
Zgłaszający robią takie rzeczy w przekonaniu, że gdy zgłoszą cięższy przypadek, karetka na pewno przybędzie szybciej.

To słono kosztuje

– Oczywiście, że prowadzimy ewidencję fałszywych przypadków, ale jest ich tak wiele, że niestety na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie tego zliczyć – mówi Jadwiga Romejko, przełożona pielęgniarek w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. – Często zdarza się tak, że zgłaszający nie podaje swoich danych osobowych lub są one fałszywe, a więc ciężko jest wyegzekwować wobec takich osób jakąkolwiek karę.

Za fałszywy alarm grozi nie tylko grzywna, ale także areszt.

Czytaj więcej o:
  • biegunka
  • Grajewo
  • karetka
  • zawał
  • żarty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy zima jest dla Ciebie dokuczliwa?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 119.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.