Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

Wnętrze soboru odzyskuje blask

Dodano: 25 lutego 2012, 17:00 Autor:

Kopuła w cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja jest juz odnowiona. Konserwatorzy przystąpili do kolejnych prac.
– Jesienią tego roku będziemy już  mogli pochwalić się pięknymi polichromiami na ścianach naszego soboru – mówi  ks. Jan Fiedorczuk, proboszcz. – Póki co, ciągle stoją tu rusztowania.

– Jesienią tego roku będziemy już mogli pochwalić się pięknymi polichromiami na ścianach naszego soboru – mówi ks. Jan Fiedorczuk, proboszcz. – Póki co, ciągle stoją tu rusztowania. (fot. A. Chomicz)

Postacie dwunastu apostołów są już przedstawione w bardziej wyrazistych barwach –  mówi ksiądz, Jan Fiedorczuk, proboszcz parafii. – Przed 40 lat polichromie te obrastały kurzem i dymem ze świec.

Obecnie robotnicy przestawiają rusztowania, aby konserwatorzy odnowili tzw. żagle, czyli części ścian pod sklepieniem kopuły, na których przedstawieni są czterej ewangeliści. Dalsze prace obejmą freski w nawie głównej oraz przedsionku.

Odnawianie fresków polega na ich czyszczeniu, impregnacji, czyli wzmocnieniu tynków oraz nałożeniu nowych farb. Do czyszczenia konserwatorzy używają... ciepłego chleba.

– Może to się wydawać dziwne, ale materiał ten najlepiej nadaje się do usuwania brudu i nie niszczy farb – mówi Krzysztof Stawecki, białostocki konserwator, który od 2009 r. stopniowo odnawia tutejsze freski i ikony.

Odnawiając freski konserwatorzy nanoszą też nieznaczne poprawki. Dzięki temu malowidła są bardziej zbliżone do stylu bizantyjskiego. Konserwatorzy poprawiają także niektóre elementy, które są niezgodne z "kanonem ikonografii” np. ułożenie rąk postaci, kolory szat.

– Zmieniliśmy np. kolor skrzydeł serafinów, czyli sześcioskrzydłych aniołów ukazanych na kopule – mówi konserwator. – Wcześniej były one zielone, teraz są czerwone. Dopiszemy też słowa Pisma Świętego na pergaminach trzymanych przez apostołów.

Te drobne zmiany są możliwe, ponieważ polichromie w cerkwi pw. św. Mikołaja nie są wpisane do rejestru zabytków. Zabytkami są jedynie sama cerkiew, ikonostas oraz niektóre ikony.

Jedynym freskiem pamiętającym początki świątyni (połowa XIX wieku) jest wizerunek Zmartwychwstałego Chrystusa znajdujący się za ołtarzem. W latach 70. w cerkwi pozbijano zniszczone tynki. Na ich miejsce nałożono nowe. To na nich Józef Łotowski, odwzorowując projekty z 1910 roku, stworzył obecne polichromie.
Obecne prace objęły ikonostas.

– Odnowiliśmy dolny rząd ikon oraz jego boczne części – mówi Krzysztof Stawecki. – Wkrótce przystąpimy do konserwacji górnego rzędu, w którym znajduje się dziewięć ikon.
– Na odnowienie ikonostasu otrzymaliśmy dofinansowanie z urzędów miasta i marszałkowskiego – mówi proboszcz.

Czytaj więcej o:
  • odnawianie
  • sobór
  • wnętrze
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kobieta pod kołami nissana

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy zima jest dla Ciebie dokuczliwa?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 515.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.