Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosuj! To może być wydarzenie historyczne roku.

lis
Dla członków GR Cenralnej Szkoły Podoficerskiej KOP pogrzeb kpt. Raginisa jest "Historycznym Wydarzeniem Roku 2011”.
Dla członków GR Cenralnej Szkoły Podoficerskiej KOP pogrzeb kpt. Raginisa jest "Historycznym Wydarzeniem Roku 2011”. P. Lisiecki
Ekshumacja i pogrzeb kpt. Raginisa w finałowej dziesiątce konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski.

Ekshumacja i uroczysty pogrzeb szczątków kpt. Władysława Raginisa, dowódcy odcinka "Wizna" oraz jego zastępcy, por. Stanisława Brykalskiego, ma szansę stać się "Wydarzeniem Historycznym Roku" w konkursie Muzeum Historii Polski oraz portalu internetowego "Historia.org.pl". Głosowanie trwa do środy, 29. lutego.

Oni na to zasługują
Wydarzenia z sierpnia i września 2011 r. do plebiscytu zgłosił dowódca Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Twierdzy Osowiec.
- Uznałem, że ekshumacja z mogiły u podnóża Góry Strękowej i godny pochówek szczątków kpt. Raginisa i por. Brykalskiego były wydarzeniami na tyle ważnymi, że powinny w tym plebiscycie zaistnieć - podkreśla st. sierż. KOP Krzysztof Szepiel. - Wspólnie z kolegami z grupy uczestniczyliśmy zarówno w pracach ekshumacyjnych, jak i pogrzebie, gdyż to my przenosiliśmy trumnę do przygotowanej w ruinach schronu dowodzenia mogiły.

Została najlepsza dziesiątka
Celem ogólnopolskiego konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2011 roku oraz popularyzacja historii. Plebiscyt został podzielony na trzy etapy. W pierwszym i drugim spośród nadesłanych 60 zgłoszeń jury wybrało finałową 10-tkę, wśród której teraz internauci wybiorą "Wydarzenie Historyczne Roku". W gronie finalistów są m.in. międzynarodowa wystawa "Historia w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni, rekonstrukcja historyczna "Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!", odzyskanie tzw. "Pomarańczarki" (czyli obrazu Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami").

- Będę wdzięczny za każdy głos oddany w słusznej sprawie - apeluje Szepiel. - Mamy już pierwsze sygnały, że wiele osób podziela nasz pogląd i uznaje odnalezienie szczątków oficerów za najważniejsze wydarzenie historyczne ubiegłego roku

Swój głos można oddać do środy, 29 lutego pod adresem internetowym: http://www.whr2011.muzhp.pl/

Zabezpieczone "relikwie"
Tymczasem konserwatorzy zabezpieczyli już przedmioty odnalezione w grobie Raginisa, wśród których są m.in. hełm oraz drobne elementy umundurowania i żołnierskiego wyposażenia. We Wrocławiu członkowie Ogólnopolskiego Forum Wiecznych Piór odrestaurowali wieczne pióro kpt. Raginisa, a w Toruniu otwarto i zabezpieczono znaleziony w ziemi portfel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna