Zobacz, ile zarabiają nasi księża. 300.000 zł na koncie

Dodano: 29 lutego 2012, 7:34 Autor:

Takiego raportu o finansach Kościoła jeszcze nie było.
– Podczas kolęd moi parafianie zaznaczają, jakie kwoty przekazują na Kościół, a jakie na księdza – mówi ks. Łuba.

– Podczas kolęd moi parafianie zaznaczają, jakie kwoty przekazują na Kościół, a jakie na księdza – mówi ks. Łuba.

Diecezja ełcka

W 2010 roku kuria w Ełku wydała 1,4 mln zł. Najpoważniejszym wydatkiem okazały się płace 23 zatrudnionych tutaj osób. Niewiele mniej pochłonęło utrzymanie budynków oraz ich ubezpieczenie. Np. 42 tys. zł poszły ma diecezjalny miesięcznik "Martyria”. Największą pozycję po stronie przychodów stanowił tzw. podatek kurialny, czyli to, co odprowadzają poszczególne parafie. Kwota ta wyniosła 917 tys. zł. Utrzymanie ełckiego seminarium duchownego kosztowało natomiast 937 tys. zł. Aż 820,8 tys. zł pochodziło z parafialnych tac.

Księża zarabiają od 800 zł do 5,5 tys. zł miesięcznie. Zależy to głównie od wielkości parafii. – Dla mnie zarobki nie są istotne – komentuje ks. Lech Łuba, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach. – Parafianie zwracają mi nawet uwagę, że mam wyświechtaną kapotę.

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała wczoraj raport dotyczący finansów polskiego Kościoła. To pierwsze tego typu opracowanie w naszym kraju. W raporcie opisano m.in. finanse Diecezji Ełckiej.

Im większa, tym więcej
Z czego utrzymują się parafie? Najważniejsza jest to, co ludzie położą na tacę. Ogólnokrajowa średnia wynosi około 1 zł od osoby. W każdą niedzielę zbiera się więc od kilkuset złotych w małych parafiach, do 4-5 tys. zł w większych. Te pieniądze, generalnie, przeznaczane są na utrzymanie danego kościoła. Ale nie w całości. Część trafia do kurii diecezjalnych oraz innych kościelnych instytucji.

Na utrzymanie parafii idą też pieniądze z kolęd – od 10 do 50 proc. Ci, którzy mają takie możliwości czerpią również dochody z wynajmu pomieszczeń należących do parafii, anten telefonii komórkowej instalowanych na wyższych gmachach czy cmentarzy.

Im parafia większa, tym ma większe dochody – twierdzą autorzy raportu.

700 złotych za pogrzeb
Zwyczajowo przyjmuje się, że część pieniędzy z kolęd oraz te za zamawiane msze, chrzty, śluby i pogrzeby są wynagrodzeniem księży. Dzielone są zwykle raz w miesiącu na wszystkich duchownych zatrudnionych w danej parafii. Większą pulę otrzymuje jedynie proboszcz.

Część księży pracuje także w charakterze katechetów. Zazwyczaj na część etatu. To kilkaset złotych miesięcznie.

Opłaty w poszczególnych parafiach są bardzo zróżnicowane. Średnia za zamawianą mszę oscyluje wokół 50-70 zł. Za ślub – 200-700 zł, chrzest – 200-250 zł. Np. w kościele pw. św. Aleksandra w Suwałkach za pogrzeb trzeba zapłacić 700 zł.

To duża parafia, bo licząca prawie 12 tys., wiernych. Proboszcz – ks. Kazimierz Gryboś mówi jednak, że w pieniądze bynajmniej nie opływa.

– Choćby koszty ogrzewania budynków są potężne – dodaje. – Jak to się wszystko zsumuje, to wychodzi niemal na zero.

Podobnie rzecz się ma z potężnym cmentarzem przy ul. Bakałarzewskiej zarządzanym przez parafię. Tutaj mnóstwo pieniędzy pochłania utrzymanie obiektu, a szczególnie wywóz nieczystości.

– Przed nami niezbędny remont cmentarnej kaplicy – dodaje proboszcz. – Na razie nie wiadomo, skąd wziąć na to środki.

Z kolei ks. Lechowi Łubie udało się w ostatnich latach postawić nowy, okazały kościół. – Z tej okazji parafianie stali się bardziej hojni – mówi. – Naprawdę nie mogę narzekać.

Proboszcz dodaje, że czasy są jednak coraz cięższe i czasami trudno związać jeden finansowy koniec z drugim.

Po większości suwalskich księży i ich samochodach nie widać specjalnie, by należeli do ludzi bardzo bogatych. Okazuje się jednak, że niektórzy potrafią o siebie zadbać. Niedawno pisaliśmy o pewnej oszustce, której ofiarami byli m.in. dwaj księża. Jeden z nich miał na koncie 300 tys. zł.

Czytaj więcej o:
  • diecezja ełcka
  • kościół
  • księża
  • pieniądze
  • Suwałki
  • zarobki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Rodzice mówią jedno, dyrekcja – drugie

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy zima jest dla Ciebie dokuczliwa?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 281.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.