Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy: Chcą nas wykończyć

Magdalena Kleban [email protected]
"Kiszki z g... będziemy musieli czyścić."

Do czwartku z listy 71 osób przeznaczonych do przeniesienia do PMB kilka skorzystało z możliwości przejścia na emeryturę. Kolejne pewnie zdecydują się w piątek.

- Pracownicy są zainteresowani przejściem na świadczenie przedemerytalne - przyznaje Wiesław Chomicki, prezes Chłodni Białystok S.A. - Wszyscy, którzy się na to zdecydują, otrzymają zgodnie z kodeksem pracy odprawy i odszkodowania, bo jest to traktowane jako odejście z winy pracodawcy.
- I o to właśnie w tym wszystkim chodzi: żeby nas, starych pracowników wykurzyć stąd, a wtedy będą sobie zatrudniać kogo chcą na umowy śmieciowe - nie ma wątpliwości Artur Suszczenia, szef zakładowej "Solidarności". - Przecież wiadomo, że w PMB nic dobrego nie czeka.

Zamiana pracodawcy
O sytuacji w Chłodni Białystok S.A. pisaliśmy już w środę. Przypomnijmy, że od 2 kwietnia 70 proc. jej załogi ma stać się pracownikami PMB, która jest większościowym udziałowcem Chłodni. Oznacza to, że w firmie produkującej znane w Polsce mrożonki na etacie pozostanie niewiele ponad 30 osób.

- Nasze problemy zaczęły się tak naprawdę jeszcze w 2007 roku. Wcześniej pracowało u nas nawet 360 pracowników, w 2011 było to już 165 osób, a teraz około stu. W poniedziałek zaś ta liczba skurczy się do 30 osób, a za naszą pracę w Chłodni prezes będzie płacił do PMB. Ładna restrukturyzacja - kąśliwie zauważa Artur Suszczenia. - Wygląda na to, że jedynym tak naprawdę programem naprawczym jest zwolnienie bądź doprowadzenie do odejścia jak największej liczby pracowników.

Zobacz także:Szef Chłodni Białystok: Sytuacja firmy jest zła. Bardzo zła.

Nie ma co ukrywać, że do takiej zmiany nie zachęcają dochodzące zza płotu hiobowe wieści o dramatycznej sytuacji u sąsiada - PMB Białystok. Nie jest też żadną tajemnicą, że ta firma od kilku lat boryka się z bardzo poważnymi problemami finansowymi. Rok temu do sądu gospodarczego trafił z PMB wniosek o ogłoszenie upadłości (sąd wniosek zwrócił z powodu błędów formalnych), a i potem, choć z tego pomysłu zrezygnowano, sytuacja firmy - zdaniem pracowników - na wiele się nie poprawiła.
- Sytuacja jest bardzo zła i lepiej dla tych ludzi z Chłodni by było, żeby tu nie przechodzili - wali bez ogródek jeden z pracowników PMB.

Próbowaliśmy też zasięgnąć opinii na ten temat w zakładowej "Solidarności", ale jej szef - Stanisław Kazberuk nie chciał rozmawiać. Z prezesem spółki też nie udało nam się w czwartek skontaktować.
Ale związkowcy z Chłodni od dawna są w kontakcie z załogą PMB i wiedzą, że różowo tam nie jest. W nadmiar pracy też nie wierzą.

- Sąsiadujemy z nimi i kiedyś przed świętami to u nas wytrzymać nie można było, bo tak tam bili świniaki na wędliny - przyznaje Artur Suszczenia. - A teraz cicho tam, nic nie słychać. Pewnie jak tam przejdziemy to skierują nas do najgorszej roboty, za przeproszeniem kiszki z g... będziemy musieli czyścić.

Sprzedaż pomoże Chłodni. Może...
Prezes Chomicki przestrzega przed takim "czarnowidztwem".
- Będzie spotkanie z nowym zarządem, to się wszystko wyjaśni - przekonuje. - W końcu to nie jest tak, że nikt o tych zmianach nie wiedział. Już w styczniu było o tym wiadomo.

Przenosiny pracowników do innego zakładu mają być ostatnim elementem prowadzonej od dłuższego czasu restrukturyzacji Chłodni Białystok S.A. Na razie, w poniedziałek, mają jak zwykle przyjść na swoje stare stanowiska pracy. Czas pokaże, czy będą dalej pracować w Chłodni (za co ta będzie płacić PMB), czy ich umiejętności zagospodaruje PMB.

Obniżeniu kosztów ma też służyć wystawienie na sprzedaż terenu po chłodni przy Baranowickiej (prezes mówi, że jest przestarzała i nierentowna). Cena wywoławcza to ok. 12 mln zł. Uzyskane pieniądze jeszcze w 2012 r. mają trafić na spłatę zadłużenia firmy zaciągniętego w euro, rozbudowę hali przerobów i uregulowanie należności wobec kontrahentów.

To ma uzdrowić sytuację. Co ciekawe, zdaniem prezesa Chomickiego, największe kłopoty Chłodni zaczęły się w ub.r., kiedy do sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości PMB. Firma, która jest największym kooperantem Chłodni, zaprzestała wówczas produkcji i zamawiania usług.
Mimo to, ta zależność między obu firmami teraz ulegnie jeszcze większemu zacieśnieniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna