Skazani na łaskę budżetu państwa. Zobacz, jakie dochody mają powiaty

Dodano: 3 kwietnia 2012, 16:00 Autor:

Powiaty, jak żadne inne jednostki samorządu terytorialnego, zdane są na łaskę i niełaskę budżetu państwa. Wyjątkiem są miasta na prawach powiatu.

Związek Powiatów Polskich opublikował ranking, w którym uwzględnił dochody własne samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W województwie podlaskim najsłabiej w tym zestawieniu wypada powiat kolneński, gdzie dochód wynosił zaledwie 756,67 zł. Ale już będące na prawach powiatu miasto Białystok z dochodem w wysokości 2075 zł znajduje się w krajowej czołówce. Jeśli chodzi o powiaty ziemskie, to w Podlaskiem najwyższy dochód na mieszkańca był w powiecie augustowskim (1144,55 zł), a na Mazurach – w węgorzewskim (1656,96 zł).

Daleko im jednak do rekordzisty, którym jest Sopot (miasto będące na prawach powiatu), gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosił aż 6509,25 zł. To o prawie 1700 zł więcej niż w przypadku wicelidera rankingu, którym jest miasto stołeczne Warszawa.

Minister finansów dzieli i rządzi
W zdecydowanej większości przypadków na dochody powiatów składają się subwencje i dotacje z budżetu państwa. Wyliczane są one przez Ministerstwo Finansów, między innymi na podstawie liczby mieszkańców, bezrobotnych, ale także liczby i rodzaju szkół na danym terenie.

– W powiatach dochody własne, pochodzące ze źródeł wewnętrznych, nigdy nie będą wysokie, ponieważ nie mamy takich możliwości – przekonuje Dorota Waszkiewicz, skarbnik powiatu kolneńskiego. – U nas są to opłaty komunikacyjne, ale stanowią one zaledwie 12-15 proc. budżetu powiatu.

Podobne opinie można usłyszeć także w innych starostwach w województwie podlaskim.
– W naszym przypadku subwencje stanowią 44 proc., a dotacje – 25 proc. budżetu powiatu – wylicza Andrzej Szturgulewski, starosta sejneński. – Pozostała część to dochody powiatu z mienia, dzierżawy.
W ubiegłym roku w Sejnach ten dochód w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniósł 879,63 zł.

Reforma nie dała powiatom narzędzi

W Bielsku Podlaskim dochód w przeliczeniu na 1 mieszkańca był niewiele większy. W 2011 r. wyniósł 897,04 zł. Aż 55 proc. tej kwoty stanowiły państwowe dotacje i subwencje.

– Wydaje się, że reforma samorządowa nie wyposażyła powiatów w odpowiednie instrumenty finansowe. Nie mamy żadnej możliwości kreacji budżetów – mówi Piotr Bożko, wicestarosta bielski. – Ot, choćby pierwszy przykład z brzegu: starostwa prowadzą nadzór nad lasami prywatnymi, ale podatek z nich trafia już do gmin. Wcześniej były jeszcze dotacje na drogi. Teraz i tego nie mamy, a tylko w naszym powiecie jest 650 km dróg powiatowych.

Czytaj więcej o:
  • budżet
  • dochody
  • powiaty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Zasadzą 30 milionów sadzonek drzew

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Który hymn kibica powinien zwyciężyć?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 2.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.