Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasadzą 30 milionów sadzonek drzew

Urszula Ludwiczak, (art) [email protected]
Jeden z kombajnów formujących baloty z gałęzi na powierzchniach z wyciętymi drzewami w Nadleśnictwie Supraśl
Jeden z kombajnów formujących baloty z gałęzi na powierzchniach z wyciętymi drzewami w Nadleśnictwie Supraśl RDLP
W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku trwają przygotowania powierzchni leśnych do zasadzenia sadzonek.

Podlascy leśnicy w 2012 roku odnowią powierzchnie leśne i zalesią grunty na łącznym obszarze ok. 4000 ha. We wszystkich 31 nadleśnictwach RDLP w Białymstoku wysadzi się w tym roku ok. 30 mln młodych drzewek. Będą to głównie sadzonki sosny, świerka, dębu, brzozy i olszy.

Więcej liściastych
W szkółkach leśnych w regionie rozpoczęto wyjmowanie sadzonek z gruntu, a wolne kwatery są przygotowywane do obsiewu nasion pod produkcję sadzonek na przyszłe lata.
Trwają też prace przygotowania powierzchni leśnych do zasadzenia sadzonek.

- Skład gatunkowy odnawianych powierzchni, a więc lasu jaki będzie rósł w danym miejscu, zależy od gleby - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku. - Na podstawie jakości i typu gleby leśnicy projektują skład gatunkowy przyszłego lasu.

W regionie północno-wschodniej Polski, podobnie jak w całym kraju, systematycznie zwiększa się udział gatunków liściastych w odnowieniach i zalesieniach, tak aby docelowo stanowiły one do 40 proc. składu w uprawach leśnych.

- Leśnicy odeszli od monokultur - dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu - tłumaczy Krawczyk. - Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

Coraz większe znaczenie w gospodarce leśnej mają odnowienia naturalne. Jak zaznacza Krawczyk, leśnicy wybierają miejsca w drzewostanie gdzie las sam może się obsiać, pielęgnują te powierzchnie i jeśli to konieczne sztucznie wprowadzają tam uzupełnienia gatunkami właściwymi.

Lasów coraz więcej
Dzięki zalesieniom prowadzonym przez leśników powierzchni leśna w regionie białostockiej dyrekcji lasów wzrosła od II wojny światowej o ponad 200 tys. hektarów (dla porównania powierzchnia Puszczy Knyszyńskiej wynosi ok. 120 tys. ha).
Natomiast lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna