Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do komunii

Dodano: 8 października 2012, 8:11 Autor:

Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do komunii

(fot. Anatol Chomicz)

Już w 2014 roku w archidiecezji białostockiej nie będzie uroczystości pierwszokomunijnych. To wynik reformy oświaty od dawna zapowiadanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z nową ustawą w 2014 r. sześciolatki będą musiały pójść do szkoły.

Tu pojawia się problem, bo według Kościoła katolickiego Pierwszą Komunię świętą powinny przyjmować dzieci w wieku dziewięciu lat. Do tej pory wiek ten osiągały one w drugiej klasie. Jednak po wprowadzeniu zmian dziewięć lat ukończą w trzeciej, stąd Kościół postanowił, iż dopiero wówczas przyjmą one Pierwszą Komunię.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż MEN niemal w ostatniej chwili zrezygnował z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jeszcze w tym roku. Do 2014 r to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dzieci idą do szkoły. W wyniku tego w pierwszych klasach są obecnie zarówno siedmio–, jak i sześciolatki.

W każdej diecezji inaczej

Mimo to, niektóre diecezje już zmieniły termin uroczystości pierwszo-komunijnych.

– W archidiecezji białostockiej w tym roku szkolnym, nic się nie zmieni i wiosną, Pierwszą Komunię przyjmą drugoklasiści – tłumaczy ks. Andrzej Dębski, rzecznik białostockiej kurii. – Ale już rok później przyjmujemy zasadę, iż Pierwsza Komunia udzielana będzie w trzeciej klasie.

Wynika z tego, iż rok 2014 będzie przejściowym i w nim dzieci do Pierwszej Komunii nie pójdą.
Kurie ełcka i drohiczyńska na razie nie wprowadzają żadnych zmian, bo – jak twierdzą księża – tam do szkół sześciolatki tłumnie nie poszły. W diecezji łomżyńskiej zmiany są już ustalone.

– Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dzieci z klas, w których obecnie są same sześciolatki przystąpią do Pierwszej Komunii świętej w trzecim roku szkoły, te z klas, w których są same siedmiolatki przystąpią do niej – jak dotychczas – w drugiej klasie. Klasy mieszane, w których są dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat również będą miały uroczystości pierwszokomunijne w drugiej klasie. Uwzględniając jednak sytuację religijno-moralną rodzin rozważamy propozycję przystępowania młodszych dzieci do Pierwszej Komunii św. w klasie trzeciej – tłumaczy ksiądz Zbigniew Pyskło, wiceprzewodniczący wydziału nauczania i wychowania katolickiego kurii łomżyńskiej.

Według planów uroczystości pierwszo-komunijne w diecezji łomżyńskiej będą odbywać się co roku, ale w 2016 roku przystąpi do nich mniej dzieci. Będą to tylko te sześciolatki, które rozpoczną szkołę we wrześniu 2013 roku, ale nie przystąpią do Pierwszej Komunii św. w drugiej klasie. Jeśli jednak ich rodzice nie będą chcieli przekładać terminu sakramentu, to w 2016 r. takich uroczystości nie będzie.

Ośmiolatek będzie gotowy

Niektórzy rodzice mają mieszane uczucia wobec faktu, że ich dzieci pójdą do Pierwszej Komunii świętej rok wcześniej.

– Dla dziecka to wielki stres, poza tym musi ono być przygotowane i świadome tego, co to oznacza Pierwsza Komunia. Nie wiem czy moja Inga będzie na to gotowa w wieku 8 lat – mówi pani Agnieszka z Białegostoku.

Psycholog jednak uspokaja.

– Stres jest nieodłącznym elementem, życia człowieka, dziecko musi się do tego przyzwyczaić – tłumaczy Wiesława Gołąbek, psycholog. – Należy pamiętać, że dla ośmiolatka tak abstrakcyjne pojęcia jak Bóg, wszechświat, czy grzech, nie są tak zrozumiałe jak dla dorosłych. Jednak, jeśli radzi on sobie w szkole na równi ze starszymi dziećmi i ksiądz lub katecheta uznają, że spełnia on wymogi, to jego przystąpienie do Pierwszej Komunii nie powinno stanowić większego problemu. Duża rolę odgrywają tu rodzice. Jeśli, zamiast zadbać o duchowe przeżywanie tego wydarzenia, będą się oni stresować organizacją przyjęcia, to nerwy te przełożą się także na dziecko.

Katechezę przygotowującą do I Komunii w trzeciej klasie kościół przygotował już 2010 roku, ale nie jest jeszcze stosowana. Sprawa byłaby dużo prostsza, gdyby MEN nie zmieniał swoich decyzji. Wówczas wszystkie sześciolatki poszły by do szkoły w jednym roku i wszystkie miałyby Pierwszą Komunię w III klasie.

Czytaj więcej o:
  • komunia
  • komunia święta
  • pierwsza komunia
  • zmiany
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy lubisz województwo Podlaskie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 70.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.