Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa znów atakuje. Nie lekceważ przeziębienia

Paweł Tomkiewicz [email protected]
sxc.hu
We wrześniu i październiku na grypę i infekcje grypopodobne na Warmii i Mazurach zachorowało 2 658 osób.

Kaszel, katar, ból głowy i gorączka to typowe objawy przeziębienia. Czasami okazuje się, że jest to grypa. Wtedy warto zgłosić się do lekarza. Domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne, a nieleczona grypa może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Najgorszy był przełom września i października

Najwięcej zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne lekarze odnotowują jesienią i zimą. We wrześniu i październiku tego roku specjaliści z Warmii i Mazur odnotowali 2 658 takich infekcji. To o ponad 300 więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

Ponad połowa chorych - 1 611 osób to dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia. Dla porównania minionej jesieni grypę i jej podejrzenia lekarze stwierdzili u 1 196 małych pacjentów. W tym roku najwięcej zachorowań stwierdzono na przełomie września i października. W tym czasie do gabinetów lekarskich na Warmii i Mazurach zgłosiło się 1 719 chorych.

Czy największą falę zachorowań na grypę tej jesieni mamy już za sobą, ciężko powiedzieć. Jak usłyszeliśmy w dziale epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku, na razie specjaliści nie zaobserwowali wzmożonej liczby zachorowań.

Liczba zachorowań zależy też od pogody. Wzrasta, kiedy na zewnątrz wieje, pada, a termometry pokazują około zera stopni Celsjusza.

Nieleczona grypa grozi nawet zawałem serca

Jak rozpoznać grypę? Jej objawy to najczęściej gorączka, dreszcze i nocne poty, złe samopoczucie, zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, suchy kaszel czy nieżyt nosa. Chorzy mają też mniejszy apetyt, skarżą się na bóle głowy, mięśni i stawów.

W porównaniu ze zwykłym przeziębieniem, grypa bardzo łatwo może przekształcić się na przykład w anginę ropną, zapalenie płuc, oskrzeli i różne inne choroby górnych i dolnych dróg oddechowych. Mogą one doprowadzić do powikłań na całe życie, np. do udaru mózgu, zawału serca czy zapalenia opon mózgowych.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie grypy jest szczepionka. Nawet jeśli złapiemy jakąś infekcję, to przebieg choroby będzie lżejszy niż zazwyczaj.

W tym roku w Ełku po raz kolejny prowadzona była akcja profilaktycznych, darmowych szczepień dla seniorów. Skorzystało z niej ponad 1,3 tys. ełczan, którzy ukończyli albo do końca roku będą mieli co najmniej 66 lat.

Co robić, jeśli choroba nas dopadnie? Jeśli to tylko lekkie przeziębienie, najpierw warto spróbować domowych sposobów. Najskuteczniejszym jest wygrzanie się przez kilka dni pod kołdrą. Trzeba też pić dużo płynów, najlepiej herbaty z malin, kwiatu lipy czy czarnego bzu.

Jeśli po kilku dniach nie widać poprawy, nie można zwlekać i trzeba zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna