Serwis jest częścią portalu portal regionalny

rolnictwo » Rolnictwo-artykuły

dodano: 30 listopada 2012, 19:30

tagi:cenygrunty rolnepowiaty

Średnie ceny gruntów rolnych w poszczególnych powiatach

Barbara Kociakowska

Średnia cena gruntów sprzedanych w tym roku przez ANR w województwie podlaskim była o ok. 1,6 tys. zł niższa niż w minionym.

Jednak Bogusław Kretowicz, kierownik sekcji gospodarowania zasobem suwalskiej filii Agencji Nieruchomości Rolnych podkreśla, że to tylko statystyki wykazują, że cena państwowej ziemi w naszym regionie spadła. W praktyce kształtuje się ona na podobnym poziomie, jak w minionym roku.

– W 2011 r. sprzedaliśmy prawie 300 hektarów ziemi w powiecie wysokomazowieckim – tłumaczy Bogusław Kretowicz. – Średnio za hektar otrzymaliśmy prawie 30 tys. zł. I właśnie ta transakcja nam zawyżyła cenę w minionym roku.

Natomiast w kraju cena państwowej ziemi rolnej systematycznie rośnie. W III kwartale tego roku wynosiła ona średnio 20 557 zł/ha. Tymczasem w woj. podlaskim było to 13 546 zł/ha. Na przykład w woj. dolnośląskim ziemia była ponad dwukrotnie droższa niż w podlaskim. Tam za hektar gruntów płacono ponad 30 tys. zł.

Zdaniem Bogusława Kretowicza, w woj. podlaskim w tym roku, ceny ziemi są porównywalne do minionego roku. A w przyszłym roku powinny nawet trochę wzrosnąć. Do tej pory ceny państwowych gruntów rolnych w woj. podlaskim z roku na rok były wyższe. Może w tym roku na sytuację na rynku nieruchomości rolnych wpłynęła gorsza sytuacja na rynku mleka.

W woj. podlaskim tym roku najwięcej ziemi z zasobów ANR sprzedano w powiecie białostockim i bielskim.

Gazeta Współczesna

Czytaj e-wydanie » Kup online

Linki

Zdjęcia

więcej » |

Wideo

więcej » |

Sonda

Brak ankiety.

Tagi

Przepraszamy, w tej chwili nie ma tagów.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015