Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chów znowu się nie opłaca

Barbara Kociakowska [email protected]
Producenci  trzody chlewnej muszą przetrzymać gorsze miesiące. Wiosną ceny powinny zacząć rosnąć.
Producenci trzody chlewnej muszą przetrzymać gorsze miesiące. Wiosną ceny powinny zacząć rosnąć. Archiwum
W ciągu niespełna miesiąca cena trzody chlewnej spadła aż o 15 procent - mówi Robert Rafało, rolnik z Kalinówki Królewskiej.

Jak dodaje, produkcja trzody chlewnej znowu jest nieopłacalna. Bo ceny żywca lecą w dół, a pasze (zboża, śruta rzepakowa i sojowa, komponenty białkowe) są bardzo drogie i ciągle drożeją.
- Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia widać było ożywienie - tłumaczy rolnik. - Może ceny trzody chlewnej nie rosły, ale przynajmniej popyt był duży.

Pogłowie niskie, a sprzedać świnie trudno
Teraz, jak zauważa, nie wiadomo dlaczego popyt zmalał. Na rynku nie ma zapotrzebowania na trzodę chlewną. Sytuacja jest więc niezrozumiała, bo nie tylko w Polsce, ale również w całej UE, pogłowie trzody chlewnej jest wyjątkowo niskie.

- Raczej nie ma co liczyć na to, że sytuacja producentów trzody chlewnej poprawi się przed świętami - mówi Michał Koleśnikow, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.
W ogóle przed świętami nie należy się spodziewać znaczących ruchów cenowych - czy to w górę, czy w dół. Trudno oczekiwać wzrostu cen także w trochę dłuższej perspektywie.

Niekorzystne kursy
- Umocniło się euro w stosunku do dolara, a przez to zmniejsza się konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych - tłumaczy Michał Koleśnikow. - Poza tym umocnił się także złoty w stosunku do euro, a to nie wpływa dobrze na sytuację polskich eksporterów.
To w górę, to w dół

Duże huśtawki cen na rynku trzody chlewnej stają się już normą. Jak zauważa Robert Rafało, jeszcze trzy miesiące temu produkcja trzody chlewnej była opłacalna. Takie częste i znaczne wahania cen znacznie utrudniają producentom trzody chlewnej funkcjonowanie.
- Ja prowadzę chów trzody w cyklu otwartym - mówi rolnik z Kalinówki Królewskiej. - I taki brak stabilizacji cenowej jest dla mnie tym bardziej dotkliwy.

Pogłowie szybko nie wzrośnie
Kiedy powinna poprawić się sytuacja producentów trzody chlewnej?
- Myślę, że realne będzie to dopiero wiosną - mówi analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.
Nie wiadomo jednak czy lepsza opłacalność sprawi, że pogłowie trzody chlewnej zacznie wówczas rosnąć. Zdaniem Michała Koleśnikowa na razie raczej nie należy się tego spodziewać. To, że wiosną powinna poprawić się sytuacja na rynku trzody chlewnej, nie oznacza, że od razu producenci zaczną powiększać swoje stada.

- Pogłowie może zacząć rosnąć, ale dopiero za jakiś czas - mówi Michał Koleśnikow.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna