Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraki mogą być szkodliwe. Ludzie się ich boją

(tom)
Na inwestycjach wiatrakowych nie pozostawiono suchej nitki.
Na inwestycjach wiatrakowych nie pozostawiono suchej nitki.
Augustowianin był na spotkaniu u prezydenta w sprawie wiatraków.

Prezydent Bronisław Komorowski chce wprowadzenia w Polsce moratorium na montaż wiatraków. Takie wieść przywiózł z Warszawy augustowianin Krzysztof Przekop.

Jest on szefem miejscowego PTTK. Kilka miesięcy temu zaangażował się w protest przeciwko budowie wiatraków w gminie Augustów. Uważa, że to bardzo szkodliwe dla mieszkańców rozwiązanie. W tej sprawie wysyłał stanowiska do różnych instytucji państwowych. Dlatego został zaproszony zarówno do prezydenta, jak i, wcześniej, do ministerstwa środowiska. - Myślałem, szczerze mówiąc, że w walce z wiatrakami jesteśmy osamotnieni - mówi. - Okazało się tymczasem, że przekonanie o ich szkodliwości jest niemal powszechne.

Spotkanie w ministerstwie poświęcone miało być hałasowi jako takiemu. Niemal wszyscy mówili jednak o dźwiękach, które emitują wiatraki. - Fachowcy z różnych dziedzin nie mieli wątpliwości, że właśnie ten rodzaj hałasu najbardziej szkodzi człowiekowi - opowiada Krzysztof Przekop.

- Jest niesłychanie uciążliwy.

U prezydenta natomiast, na inwestycjach wiatrakowych nie pozostawiono suchej nitki. - Bronisław Komorowski stwierdził, że wiatraki produkują brudną energię społeczną. Obecnie w całym kraju jest bowiem ponad 400 protestów związanych z tego typu inwestycjami - relacjonuje K. Przekop. - Wszyscy zgodzili się z tym, że należy szybko uregulować związane z tym kwestie prawne, w tym minimalne odległości od ludzkich siedlisk. A do tego czasu należałoby wprowadzić moratorium na instalowanie nowych wiatraków.

W czasie tego spotkania była też mowa o tym, że produkcja energii wiatrakowej jest bardzo droga, a całe przedsięwzięcie sprowadza się do transferu pieniędzy publicznych do prywatnych kieszeni właścicieli zajmujących się tym firm. Zarówno budowa, jak i eksploatacja wiatraków są bowiem dotowane.

- Wyraźnie też zostało powiedziane, że wójtowie gmin nie radzą sobie z tymi problemami i decyzje powinny być podejmowane wyżej, np. na szczeblu wojewódzkim - dodaje K. Przekop. - Mam nadzieję, że za słowami prezydenta pójdą teraz czyny. Moratorium można wprowadzić bardzo szybko. Trzeba tylko chcieć to zrobić.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna