Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa atakuje. Lawinowo rośnie liczba zarażonych

(luk)
Tysiące chorych z infekcjami w województwie podlaskim.
Tysiące chorych z infekcjami w województwie podlaskim. sxc.hu
Wirusy grypopodobne coraz częściej atakują mieszkańców regionu.

Tylko w grudniu, do 22 dnia tego miesiąca, do podlaskiego sanepidu zgłoszono 6313 podejrzeń zachorowania na grypę. Czy prawdziwa grypa też nas atakuje, na razie trudno powiedzieć, bo dotąd jej obecności w naszym województwie nie wykazały badania laboratoryjne.

Według epidemiologów, tegoroczny sezon grypowy może być bardziej obfitować w zachorowania, niż ubiegłoroczny. Tylko w drugim tygodniu grudnia odnotowano w Polsce 62 tys. przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę; to niemal dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Tę tendencję widać także w naszym regionie. Od 1 do 22 grudnia br. zanotowano u nas już 6313 przypadków choroby, podczas gdy przez cały grudzień ub. roku - 3146. W tym roku liczba podejrzeń zachorowań na grypę systematycznie rośnie od września. Wtedy w naszym regionie odnotowano 1123 przypadki, w październiku było ich 2684, listopadzie - 4415.

Jak dotąd najwięcej chorych lekarze odnotowali między 16 a 22 grudnia - 2738. Z tej grupy aż 1916 było mieszkańcami Białegostoku i powiatu białostockiego. Druga pod względem zachorowań była Łomża - 388 przypadków.

- Zachorowań zapewne będzie przybywać, głównie z powodu pogody - mówi Joanna Siemienkowicz z Wojewódzkiej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Najwięcej spodziewamy się w lutym i marcu.

Według lekarzy i epidemiologów, znaczna część zgłoszonych dotąd przypadków to nie grypa, a zakażenia wirusami grypopodobnymi. Ale i one bywają niebezpieczne dla zdrowia. Tylko w grudniu z powodu objawów związanych z zakażeniem układu oddechowego do szpitali skierowano w naszym regionie 19 osób.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, a także regularnie zmieniać bieliznę, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Kichać i kasłać należy w jednorazowe chusteczki.

Męska grypa

Dominującym typem chorującego mężczyzny w woj. podlaskim jest Misiaczek (45,54 proc. badanych) - tak wynika z ogólnopolskiego Wielkiego Testu Męskiej Grypy marki Gripex. Ten rodzaj panów wymaga nieustannej troskliwej opieki, czułości i pełnej atencji ze strony domowników. Drugą najczęściej spotykaną postawą jest chorowanie jak Superbohater (26,76 proc.). Dla mężczyzn, należących do tego typu, żadne objawy przeziębienia i grypy nie stanowią przeszkody, np. w codziennym treningu na siłowni. Trzecią pozycję (19,25 proc.) zajmuje Diva - panowie chorujący w ten sposób wykorzystują swój przepełniony dramatyzmem, chrypiący głosik do wzbudzania litości wśród domowników. Najmniej, bo zaledwie 8,45 proc. Podlasian należy do typu Czarusia, który do perfekcji opanowali naśladowanie każdego rodzaju kaszlu i kichania na akord, nie tracąc przy tym na uroku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna