Fryzjerka dokonała niesamowitego odkrycia!

Dodano: 16 stycznia 2013, 18:00 Autor:

Wywiad z bratem Mussoliniego, upały i walka z akcją wywrotową, to tylko niektóre tematy artykułów z kwietniowych wydań "Gazety Warszawskiej Porannej” z 1926 r.

Lustro prosto z Niemiec przyjechało do Zambrowa w 2008 roku, ale jego właścicielka Beata Dudaryk, gazety sprzed lat znalazła w nim dopiero w ubiegłym tygodniu.

Zaciekawiła ją wypukłość
A mowa o kilku, niekompletnych wydaniach "Gazety Warszawskiej Porannej” z kwietnia 1926 roku.

– Kolega podarował mi to lustro cztery lata temu, bo wiedział, że jestem miłośniczką antyków – opowiada Beata Dudaryk z zakładu fryzjerskiego Beti w Zambrowie. – Zabrał je z tzw. "wystawki”, ktoś je wystawił prosto na ulicę wraz z innymi rzeczami w Niemczech.
Kryształowe lustro obsadzone jest w szerokiej, drewnianej ramie i zdobione motywami kwiatowymi.

– Gdy kilka dni temu czyściłam je, zauważyłam że z tyłu wystaje jakiś skrawek pożółkłego papieru – wspomina pani Beata. – Wyglądał na stary. Zaczęłam "obstukiwać” jego tył i wyczułam wybrzuszenie. Postanowiłam zdjąć "plecy” zwierciadła.

Zdziwienie było niemałe, gdy pani Beata zobaczyła cały tył lustra wyścielony gazetami.
– To gazety wydane jeszcze przed drugą wojną – mówi. – Skąd się tam wzięły? Po co ktoś je tam włożył? Może dla wzmocnienia konstrukcji – stawia szereg pytań.

Gazety są polskie, a zwierciadło przyjechało z Niemiec, więc nie wykluczone, że trafiło tam właśnie w czasie wojny.

– Nie znam wartości tego znaleziska – przyznaje fryzjerka. – Zwłaszcza, że gazety nie są kompletne.

Jednak pani Beata nie ukrywa, że chciałaby sprzedać zarówno lustro jak i gazety.
– Ale najlepiej razem, bo skoro tyle lat "były razem”, to nie chciałabym ich rozdzielać – podkreśla. – Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś pasjonat historii, który zechce je mieć.

Kryminały i reklamy
A kawałek historii w tych gazetach jest. Po ich lekturze, okazuje się, że wiele problemów ówczesnych mieszkańców stolicy wciąż jest aktualnych. Chociażby brak miejsc w przedszkolach.

W jednym z wydań znajdujemy artykuł - Troska o najmłodszych - wywiad z kierowniczką Sekcji wychowania przedszkoln. p. Żukiewiczową, w którym czytamy "W zeszłym roku odmówiliśmy przyjęcia 2000 dzieci” [...] "Podjęto [...] budowę na razie 6 przedszkoli” [...] "A tu potrzeba magli. Mamy 56 przedszkoli (w tem 5 dla dzieci żydowskich), wszystkie jednak są szczupłe i nie odpowiadają ostatnim wymogom hygieny i pedagogiki”.

Niemal 90 lat temu dziennikarze także pisali o kwietniowych upałach, walce z akcją wywrotową, a w wydaniu z 27 kwietnia 1926 roku opublikowano nawet wywiad z bratem Mussoliniego.

Znajdujemy też tzw. "kryminałki”. W jedym z wydań czytamy: "Na Lesznie [...] gdzie mieści się Wolski Oddział pośrednictwa pracy, o godz. 10 i pół rano zebrało się kilkuset bezrobotnych, którzy podjudzani przez komunistów, poczęli się awanturować i chcieli zdemolować lokal. Zostali jednak ujęci przez policję. Podczas zajścia zostali zranieni kamieniami urzędnicy. Jan Studziński i Kazimierz Domagalski.”

Sporo miejsca zajmują też reklamy. Swoje produkty zachwala m.in. Gentelman - producent płaszczy gumowych, a także producent Pudru Dzidzi.

Czytaj więcej o:
  • fryzjerka
  • gazeta
  • lustro
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w mieście powinno powstać więcej sklepów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 8.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.