Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studium kierunków rozwoju Augustowa. Budujcie uczelnię i szersze chodniki

Helena Wysocka [email protected]
sxc.hu
Specjaliści sugerują, co należy w mieście zmienić na lepsze.

Budowę pola golfowego, szlaków konnych oraz kolejnego wyciągu narciarskiego zakłada projekt studium kierunków rozwoju Augustowa.

Autorzy dokumentu sugerują też, by w centrum miasta wprowadzić ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę, a na obrzeżach zbudować parkingi. Tam kierowcy mieliby pozostawiać auta i przesiadać się do autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki temu w śródmieściu zmniejszy się natężenie ruchu.

- Autorzy studium założyli, że miasto będzie pełniło funkcję turystyczno-uzdrowiskowego - komentuje Marcin Kleczkowski, radny z komisji urbanistyki. - W mojej ocenie należy też stworzyć warunki do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości.

Augustowskie władze zleciły warszawskiej firmie przygotowanie dokumentu, który określi, jakie działania należy podjąć, by gród nad Nettą się rozwijał. Z opracowania wynika, że aktualnie za mało jest miejsc noclegowych, pól biwakowych, ścieżek rowerowych i parkingów. Urbaniści sugerują, by te ostatnie wybudować na obrzeżach miasta. Miałyby one powstać przy ulicy Mazurskiej, dworcu PKP, a także na osiedlu Zarzecze. Natomiast w kwartale wyznaczonym ulicami Wilcza, Kwaśna, Mostowa, Hoża i Wojska Polskiego powstałby tzw. strefa uspokojonego ruchu.

To znaczy - w tym rejonie należy ograniczyć prędkość, a przy rozbudowie ulic planować szerokie chodniki, fontanny pomniki i dużo zieleni. To przyczyni się do wzrostu liczby pieszych, a tam samym zmniejszy ilość spalin. Niezbędna jest też budowa kilku dróg, które udrożnią ruch w centrum. Chodzi o przedłużenie ulicy Wypusty do Obrońców Westerplatte, Głowackiego do Wojska Polskiego, a także Słowackiego do krajowej ósemki.

Autorzy projektu sugerują też, by miasto powróciło do pomysłu budowy 18-dołkowego pola golfowego, przekształcało znajdujące się w granicach administracyjnych lasy w parki leśne, zainwestowało w budowę punktów widokowych, oświetlonych ścieżek rowerowych nie tylko na terenie miasta, ale też umożliwiających dojazd aż do Grodna, a także określiło, gdzie są możliwe lokalizacje nowych stadnin. Powinny też powstać zagospodarowane szlaki turystyczne oraz szkółki żeglarskie, czy windsurfingowe.

Urbaniści proponują również, by samorząd dążył do powstania centrum akademickiego przy ulicy Mazurskiej. Chodzi przede wszystkim o to, by szkoła wyższa kształciła specjalistów z zakresu hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego.

Autorzy studium sugerują też, by miasto rozważyło możliwość organizacji letnich imprez wędkarskich. - Niektóre propozycje są ciekawe, ale też nie brakuje takich, które - w mojej ocenie - nie przystają do miasta - dodaje radny Kleczkowski. - Mam na myśli choćby tworzenie centrum akademickiego. To pomysł z góry skazany na niepowodzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna