Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Kolno Artykuł

Kolno. 16-miesięczna Ola potrzebuje pomocy

Dodano: 19 lutego 2013, 11:00 Autor:

Kolno. Intensywna rehabilitacja to szansa Oli Kotowskiej na normalny rozwój.
U Oli Kotowskiej (16 mies.) lekarze zdiagnozowali rzadki zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną

U Oli Kotowskiej (16 mies.) lekarze zdiagnozowali rzadki zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną (fot. arch. rodzinne)

Bez wsparcia przychylnych osób nie uda nam się zrealizować naszego celu, zapewnienia Oli normalnego rozwoju – z dramatycznym apelem o pomoc dla swego niespełna półtorarocznego dziecka zwracają się Anna i Robert Kotowscy z Kolna.

Nie ma skutecznego leku

U dziewczynki w czwartym miesiącu życia lekarze zdiagnozowali zespół Westa, czyli epilepsję lekooporną. Napady padaczkowe mają miejsce we wczesnym dzieciństwie, u większości dzieci dotkniętych tą chorobą występuje opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

– Do chwili obecnej żaden lek dostępny na rynku nie pomógł skutecznie naszej Oli, a postępująca choroba spowodowała znaczne opóźnienie w rozwoju – tłumaczą rodzice.
W przypadku zespołu Westa konwencjonalne leczenie przeciwdrgawkowe często nie przynosi bowiem oczekiwanych skutków. Leki nowej generacji są zaś ciągle w fazie badań.
– Pozostała nam tylko głęboka wiara i nadzieja w to, że szybko opracowane zostaną nowe, skuteczniejsze metody leczenia epilepsji małych dzieci – przyznają rodzice.

Jej rozwój trzeba stymulować

Jedyne, co można teraz zrobić, to zadbać o odpowiednią rehabilitację, by szkody wyrządzone przez chorobę nie przekreślały szans dziewczynki na normalność w przyszłości.
– Ola uczęszcza na rehabilitację do ośrodka Caritas w Łomży, kilka razy w tygodniu ma też zabiegi prywatne w domu – opowiada tata Robert Kotowski.

Rodzice wierzą, że intensywna stymulacja psychoruchowa pomoże Oli w lepszym rozwoju i przygotuje ją do samodzielnego życia w przyszłości.
– Jej życie może stać się piękniejsze i radośniejsze – są przekonani Anna i Robert Kotowscy. – Ola potrzebuje teraz stałej i intensywnej opieki rehabilitanta, logopedy, psychologa, pedagoga oraz terapii zajęciowych.

Nowymi metodami stymulacji rozwoju są hipoterapia i dogoterapia oraz integracja sensoryczna, stosowane w większości na drogich turnusach rehabilitacyjnych. Nie ma co ukrywać, rodzina potrzebuje wsparcia finansowego.

– Zwróciliśmy się o pomoc do Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą”. Procedura wpisania Oli na listę podopiecznych trochę trwała, ale od kilku miesięcy córka jest już na tej liście – opowiada ojciec.

Oznacza to, że na specjalne subkonto można wpłacać datki na rehabilitację Oli, można też przekazać 1 proc. podatku na ten cel, wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS i nr sprawy Oli.

Czytaj więcej o:
  • Ola Kotowska
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w mieście powinno powstać więcej sklepów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 16.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.