Komunikacja miejska Suwałki. Coraz wyższe koszty utrzymania

Dodano: 28 lutego 2013, 14:00 Autor:

Wzrasta liczba pasażerów komunikacji miejskiej, ale też koszty jej utrzymania. Mimo to, jak zapowiedziały wczoraj suwalskie władze, w tym roku nie będzie podwyżek cen biletów. Za jednorazowy przejazd trzeba będzie zapłacić, tak jak teraz, 2,50 zł.

W 2011 roku w komunikacji miejskiej przeprowadzono rewolucję. Część tras zlikwidowano, inne - zmieniono. A wszystko po to, by zachęcić suwalczan do korzystania z "empeków". To, z jednej strony, miało poprawić wynik finansowy zakładu, a z drugiej - udrożnić ruch w mieście.

- Mieszkańcy miasta pozostawią auta w garażach - miał nadzieję odpowiedzialny za sprawy gospodarcze wiceprezydent Łukasz Kurzyna.

Jak wynika ze statystyk, w ubiegłym roku w Suwałkach wzrosła liczba pasażerów. Z komunikacji miejskiej skorzystało ok. 2,7 mln osób, to o ponad sześć procent więcej niż w 2011. Wzrosła też liczba sprzedanych biletów. Władze miasta szacują, że byłoby jeszcze lepiej, gdyby z autobusów częściej korzystali mieszkańcy gminy. Tymczasem zlikwidowano linię do Białej Wody, a na pozostałych trasach liczba korzystających z miejskich autobusów nieco się zmniejszyła.

Choć pasażerów było więcej, a tym samym spółka zarządzająca komunikacją uzyskała wyższe dochody, koszty jej utrzymania wciąż wzrastają. W 2012 roku miasto musiało dołożyć 4690200 złotych, podczas gdy rok wcześniej o 260 tysięcy mniej, a dwa lata wcześniej - o blisko 900 tys. zł mniej. Gdzie leży przyczyna? Władze miasta twierdzą, że m.in. we wzroście cen paliwa. Mimo to, nie planują w tym roku podwyżek cen biletów, choć porównując do okolicznych miast nie należą one do najwyższych. Niższe opłaty za przejazd obowiązują tylko w Ełku.

Czytaj więcej o:
  • komunikacja miejska Suwałki
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Jaką ocenę wystawiłbyś prezydentowi Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 401.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.