Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary za niepłacenie abonamentu. Sposoby na legalne niepłacenie

azda
Kary za niepłacenie abonamentu
Kary za niepłacenie abonamentu sxc.hu
Karani są też ci, którym przysługuje zwolnienie z opłat.

Jeśli ktoś mieszka w domu, w którym jest osoba uprawniona do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego, może przerejestrować na nią odbiorniki, w ten sposób unikając opłat. Takich osób jest całkiem sporo, choć często są one nieświadome swoich praw lub nie korzystają z nich.
- Poczta Polska naliczyła mi karę za nieopłacony abonament, także za okres, kiedy już skończyłam 75 lat i powinnam być zwolniona z obowiązku wnoszenia takich opłat - skarży się nasza Czytelniczka.

Karani są tylko ci, którzy zarejestrowali odbiorniki, ale przestali płacić. Ktoś, kto nigdy nie rejestrował telewizora lub radia, może czuć się bezkarny. Jak poinformował nas rzecznik Poczty Polskiej, kary muszą płacić też te osoby, które mogłyby być zwolnione z płacenia abonamentu, ale w odpowiednim czasie nie zgłosiły tego faktu w urzędzie pocztowym. W takiej sytuacji jest także nasza Czytelniczka.

- Osoby uprawnione do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych powinny zgłosić w urzędzie pocztowym zmianę stanu prawnego lub faktycznego, która ma wpływ na uzyskanie zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła - informuje Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej.

Aby uzyskać zwolnienie, należy w urzędzie pocztowym przedstawić dowód osobisty i złożyć oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia. Tam otrzymamy oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych. Musi on być potwierdzony datownikiem placówki pocztowej.

Zwolnione z płacenia abonamentu są m.in. osoby, które ukończyły 75 lat; posiadacze I grupy inwalidzkiej; bezrobotni; całkowicie niezdolni do pracy; osoby o znacznym stopniu niepełnospraw-ności; korzystający ze świadczeń pielęgnacyjnych; niesłyszący i niewidomi; osoby, które ukończyły 60 lat i otrzymują emeryturę niższą niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (obecnie: mniej niż 1760,84 zł), uprawnieni do uzyskiwania świadczeń pieniężnych (np. rodzinnych); osoby korzystające z zasiłków przedemerytalnych; kombatanci; inwalidzi wojenni; członkowie rodzin pozostali po kombatantach, będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Oczywiście spełnienie tych kryteriów musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
Ulgi abonamentowe mają natomiast żłobki, przedszkola, szkoły, placówki służby zdrowia, sanatoria i domy pomocy społecznej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna