Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Warmii i Mazurach głoduje 8 proc. dzieci

kow
Na Warmii i Mazurach niedożywionych jest prawie osiem procent dzieci
Na Warmii i Mazurach niedożywionych jest prawie osiem procent dzieci archiwum
Obiad w szkolnej stołówce to jedyny posiłek w ciągu dnia.

Śniadanie, obiad i kolację codziennie powinno zjadać każde dziecko, tym bardziej uczące się. Jednak, jak pokazują badania przeprowadzane przez Polską Fundację Pomocy Dzieciom Maciuś, w praktyce jest zupełnie inaczej, a wyniki są zatrważające.

W całym kraju głoduje 800 tys. dzieci. Na Warmii i Mazurach niedożywionych jest prawie osiem procent. Najgorzej jest w woj. dolnośląskim. Natomiast najmniejszy odsetek takich dzieci znajduje się w woj. małopolskim.

Sytuację pogłębia rosnące bezrobocie, które na Warmii i Mazurach jest najwyższe w kraju. Z badań wynika, że dzieci nie jedzą śniadań, kolacji i nie mają w plecakach kanapek.
Jedyną szansą na ciepły posiłek dla wielu uczniów jest obiad w szkolnej stołówce. Koszt takiego posiłku to wydatek od 3 do 4 zł, jednak nie wszystkich rodziców stać na to, aby taki abonament wykupić.

Duża część obiadów jest dofinansowywana z miejskich ośrodków pomocy społecznej. W Ełku z takiej pomocy korzysta prawie 800 dzieci.

Zdecydowana większość szkół wdraża programy mające na celu pomoc niedożywionym dzieciom. Od lat w ełckich placówkach funkcjonuje program "Owoce w szkole" oraz program mleczny, jednak - zdaniem ekspertów - to wciąż za mało.

- Nasza fundacja sfinansowała już ponad 1,3 mln bezpłatnych posiłków dla najuboższych dzieci w szkołach - mówi Grzegorz Janiak, Prezes Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Maciuś. - Żeby pomoc do dziecka dotarła, niezbędna jest wrażliwość dorosłych. Proszę pamiętać, że głód spowodowany ubóstwem to sprawa wstydliwa. Dziecko samo nie poprosi o pomoc, muszą zareagować nauczyciele, pedagodzy szkolni lub sąsiedzi. Bardzo proszę, nie bądźcie państwo obojętni - dodaje.

Brak odpowiednich posiłków w diecie dzieci powoduje wiele problemów, m.in. zdrowotnych. Negatywnie wpływa również na wyniki w nauce. Niedożywione dziecko, nawet jeśli jest zdolniejsze od rówieśników, uczy się gorzej i ma trudniejszy start w dorosłe życie.
W 2010 r. Polska zajmowała trzecie miejsce w Europie pod względem skali niedożywienia dzieci. Gorsza sytuacja miała miejsce tylko w Bułgarii i Rumunii. Liczba głodujących dzieci w kraju z roku na rok maleje, jednak dzieje się tak dzięki wsparciu organizacji, a nie polepszaniu się sytuacji gospodarczej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna