Ulica lub skwer dla upamiętnienia profesora z Mątwicy

Dodano: 12 marca 2013, 19:15 Autor:

Bractwo Historyczne przypomina o zasługach Franciszka Piaścika.

Posiadał fenomenalną pamięć fotograficzną, a jego prawdziwą pasją było budownictwo sakralne. W dużej mierze na podstawie zapamiętanych przez niego detali oraz zebranej przezeń dokumentacji odrestaurowane zostały ze zniszczeń wojennych łomżyńska katedra oraz kościół w Nowogrodzie. Profesor Franciszek Piaścik, "znakomity syn Ziemi Kurpiowskiej”, zostanie wkrótce patronem jednej z ulic w Nowogrodzie, gdzie został pochowany. Z takim wnioskiem wystąpiło Łomżyńskie Bractwo Historyczne.

– To człowiek zasłużony dla naszej ziemi – mówi Czesław Rybicki, Starszy ŁBH. – Uznaliśmy, że powinien zostać w jakiś sposób uhonorowany i zwróciliśmy się do włodarza Nowogrodu z pomysłem nazwania imieniem Piaścika wybranej ulicy lub skweru.

Rybicki jest zdania, nadając nazwy nowym ulicom, warto nawiązywać do lokalnych tradycji. A więc na patrona wybierać ludzi, którzy zapisali się na kartach lokalnej historii. Tym bardziej, że nie wszystkie zasłużone postaci miały szczęście zachować się w pamięci ludzkiej.

Urodzony 7 grudnia 1902 r. w Mątwicy profesor Piaścik do zasłużonych zdecydowanie należy. W czasie okupacji prowadził tajne komplety na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie już po wojnie trzykrotnie wybierano go dziekanem tegoż wydziału. Uznawany jest za twórcę nauki o wsi polskiej. W latach 1959 - 1963 kierował "Studiami nad organizacją przestrzenną Regionu Kurpiowskiego”. w których uczestniczyło wielu specjalistów geografów, architektów, ekonomistów, czy rolników. Znalazł się też w Komitecie Założycielskim Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Kurp z Mątwicy, jak mawiał o sobie, zmarł w 2001 r. Zgodnie z jego wolą urnę z prochami pogrzebano w Nowogrodzie.

Czytaj więcej o:
  • Franciszek Piaścik
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Sól z ulicy jest aż w piwnicy

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy spędzasz czas w centrum miasta?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 23.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.