Serwis jest częścią portalu portal regionalny

rolnictwo » Rolnictwo-artykuły

dodano: 17 kwietnia 2013, 7:30

tagi:Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie

Szepietowo. Wiosenne "Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie” już w najbliższy weekend

Barbara Kociakowska, bkociakowska@wspolczesna.pl

Największy w regionie północno- wschodnim wybór sadzonek kwiatów, iglaków, drzewek ozdobnych i owocowych, cebulek kwiatowych i bylin znajdziemy w Szepietowie.

Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie co roku jest bardzo duży wybór m.in. drzewek krzewów ozdobnych

Podczas Wiosennych Targów Ogrodniczych w Szepietowie co roku jest bardzo duży wybór m.in. drzewek krzewów ozdobnych

Dlatego też 20 i 21 kwietnia warto odwiedzić tereny Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

– Po długiej zimie czas pobudzić do życia nasze ogrody – mówi Marlena Zaremba z PODR w Szepietowie. – A targi ogrodnicze dają wspaniałą okazję, by kompleksowo i sprawnie przygotować się do sezonu wiosennego.

Jak dodaje, wystawcy zaoferują różnorodne odmiany roślin, kwiatów, krzewów i drzew. Nie zabraknie także nawozów i środków ochrony roślin, obiektów małej architektury, sprzętu i mebli ogrodowych. Nie zabraknie też produktów regionalnych, takich jak swojskie chleby, wędliny, sery korycińskie i sękacze.

Rośliny dopiero budzą się po zimie

Do Szepietowa wybiera się m.in. Mirosław Skibicki, szkółkarz z Kurian koło Białegostoku. Jak mówi, w tym roku z pewnością rośliny będą prezentowały się mniej okazale, bo wiosna jest opóźniona o ok. 3 tygodnie. A rośliny po zimie nie mają takiego wyglądu.
Z czym wybiera się on na tegoroczne targi ogrodnicze?

– Nie sposób zabrać wszystkiego – tłumaczy. – Postawimy przede wszystkim na drzewka owocowe i krzewy jagodowe. Podobnie zresztą jak w poprzednich sezonach.
A co teraz najchętniej kupują osoby zaopatrujące się w materiał do nasadzeń sadowniczych?
– Wśród działkowców nadal popularne są odmiany starsze, przede wszystkim dlatego, że są mało wymagające, odporne na choroby – tłumaczy szkółkarz z Kurian.

Coraz częściej poszukują oni także sadzonek borówki amerykańskiej. Kiedyś była ona mniej popularna, ludzie podchodzili do niej z dystansem ze względu na duże wymagania – roślina potrzebuje m.in. kwaśnej gleby.

– Teraz już ludzie nauczyli się uprawiać borówkę – mówi Mirosław Skibicki. – Sięgają po nią i działkowcy, i ci, którzy zakładają plantacje towarowe.

Seminaria i wykłady

Wiosenne Targi Ogrodnicze to nie tylko stoiska z różnymi artykułami do ogrodów. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje również liczne prelekcje. Będzie można się m.in. dowiedzieć jakimi zasadami należy kierować się przy estetycznym i racjonalnym zagospodarowaniu wsi i zagród. Odbędzie się też seminarium na temat zarządzania i gospodarki odpadami. Nie zabraknie również pokazów tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego. Podczas targów można będzie skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Zbieraj makulaturę – dostaniesz drzewko

W tym roku podczas targów odbędzie akcja „Drzewko za makulaturę”. Każdy, kto przyniesie dwa kilogramy makulatury, otrzyma sadzonkę – takiej wymiany będzie można dokonać na stoisku Nadleśnictwa Rudka.

Jak co roku targom ogrodniczym towarzyszyć będą targi pszczelarskie. Odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się w miody – a będzie w czym wybierać. Natomiast w pasiece PODR można będzie uzyskać fachowe porady z zakresu pszczelarstwa oraz uczestniczyć w warsztatach samodzielnego wykonania ula.

Forum

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Linki

Zdjęcia

więcej » |

Wideo

więcej » |

Sonda

Brak ankiety.

Tagi

Przepraszamy, w tej chwili nie ma tagów.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015