Mazury. Chodują kury i kaczki, żeby gospodarstwo agroturystyczne było atrakcyjniejsze

Dodano: 13 maja 2013, 21:00

Coraz popularniejsza staje się hodowla drobiu ozdobnego w gospodarstwach agroturystycznych oraz rolnych. Hodowcy z Warmii i Mazur uważają, że jest to powrót do tradycji posiadania, oprócz drobiu użytkowego, także ptaków ozdobnych.

Drób ozdobny to nie tylko różne rasy kur, jak: sebrytki, karzełki łapciaste, kochiny, silki czy jokohamy. Do tej grupy hodowcy zaliczają również rozmaite gatunki kaczek, na przykład: mandarynki, cyranki czy karolinki, oraz bażanty i pawie.

Nie są to ptaki nadające się do trzymania w mieszkaniu, potrzebują dużej woliery, a nawet sporego ogrodu. Jak podkreśliła wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Hodowców Gołębi Rasowych i Ptactwa Ozdobnego Danuta Smolińska, na Warmii i Mazurach jest kilku producentów mających taką ofertę. Sprzedają drób ozdobny na targach rolniczych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz na wystawach.

"W ostatnich latach zauważamy wzrost popularności ptaków ozdobnych. Kupują je właściciele podmiejskich domów, którzy chcą mieć zwierzę w ogrodzie. Hodowle ptaków ozdobnych zakładają także właściciele gospodarstw agroturystycznych, aby wzbogacić ofertę dla gości" - powiedziała Smolińska.

Dodała, że drób ozdobny kupują też na wsiach gospodynie, które chcą mieć wyróżniające się urodą rasy kur czy kaczek.

Ozdobne ptactwo jest wymagające w hodowli. "Są to rasy, z którymi trzeba obchodzić się delikatnie. Potrzebują one lepszej paszy niż zwykły drób użytkowy" - podkreśliła Smolińska. Dodała, że hodowca musi zapewnić także lepsze warunki chowu.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • Mazury
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jeździsz samochodem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 93.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.