Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyczna pierzeja Łomży. Znalezisko wstrzymało prace

Mateusz Grzymkowski [email protected]
Od początku prac remontowych na Starym Rynku obecni są archeolodzy. Wczoraj spotkaliśmy tam Ewę Jurzystę, która skrzętnie dokumentuje wszystko to, co może mieć jakąkolwiek wartość historyczną.
Od początku prac remontowych na Starym Rynku obecni są archeolodzy. Wczoraj spotkaliśmy tam Ewę Jurzystę, która skrzętnie dokumentuje wszystko to, co może mieć jakąkolwiek wartość historyczną. mgrzymkowski
Przedwczoraj robotnicy odkopali na starówce fragment budowli.

Fundamenty pierzei pochodzącej z czasów nowożytnych odkopali wczoraj pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którzy na Starym Rynku prowadzą remont ulic.

Historycznego odkrycia dokonali u biegu ulicy Rządowej, Woziwockiej i Radzieckiej. Na tym odcinku prace modernizacyjne wstrzymano. Obecni na placu budowy archeolodzy od razu zabezpieczyli teren o powierzchni 4,5 metra na 2,5 metra.

Jednak wykonawca zapewnia, że opóźnień w harmonogramie prac z tego powodu nie będzie.

Kilkaset lat dziejów miasta

- Na razie nie można dokładnie określić z jakiego okresu pochodzi pierzeja - informuje Maciej Karczewski z Podlasko-Mazurskiej Pracowni Archeologicznej.

Badacze zaczną dokładniejsze prace po otrzymaniu zgody od wojewódzkiego konserwatora zabytków. W najbliższych dniach określi on czas i zakres badań.

Odkryte wczoraj fundamenty znajdują się na około dwumetrowej głębokości. Wykonane są z używanego w dawnych czasach kamienia.

Jak podkreślają obecni na miejscu badacze, określenia wstępne pozwalają sądzić, że nawarstwienia mogą mieć wartościowy aspekt archeologiczny.

Wczorajsze znalezisko, nie jest jedynym, które ujrzało światło w ostatnich miesiącach.

Browar, denary i bulwary

Podczas ubiegłorocznego remontu południowej pierzei Starego Rynku archeolodzy mieli także pełne ręce roboty. Odkryli drewniane konstrukcje, kamienne fundamenty oraz ceramiczne i ceglane naczynia.
Odkrycia naukowe miały także miejsce obok II Liceum Ogólnokształcącego. Prowadzone badania ujawniły, że około XVI wieku istniał tam browar jezuicki. Historycy o znajdujących się w tym miejscu nieruchomościach wiedzieli od dawna, ale nie zdawali sobie sprawy, co się tam mieściło.
Sporo historycznych "skarbów" kryły też brzegi Narwi.

- Tutaj wyniki są rewelacyjne - nie krył ekscytacji Mieczysław Bienia, archeolog pracujący podczas wykopalisk na obecnych bulwarach. - Mamy już kilkanaście tysięcy wydobytych obiektów i ok. 130 pozostałości po budynkach, jamach itp.

Najmłodszy odkryty na bulwarach obiekt datowany był na XIX wiek. Najstarszy nawet na XII.

Spóźnień nie będzie

Arkadiusz Kułaga, dyrektor MPGKiM, głównego wykonawcy zapewnia, że prace modernizacyjne są wstrzymane tylko i wyłącznie na terenie wykopalisk. Na pozostałym obszarze robotnicy pracują pełną parą. Pierwsze samochody po ulicy Rządowej będą mogły pojechać już 12 sierpnia. Giełczyńską, dopiero pod koniec października.

Z remontu starówki są niezadowoleni przedsiębiorcy prowadzący biznes wokół Starego Rynku. Naciskali na ratusz, by ten dołożył wszelkich starań, by prace przyspieszyć. Ale jeżeli ziemia odkryje kolejne "skarby" to o przyspieszeniu prac z pewnością nie będzie mowy. Czas pokaże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna