Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od niemieckiego Lyck do polskiego Ełku

opr. him
Na wystawie zobaczymy stare pocztówki i zdjęcia miasta.
Na wystawie zobaczymy stare pocztówki i zdjęcia miasta.
Muzeum Historyczne i urząd miasta zapraszają na wystawę plenerową.

Pochodzący z Ełku niemiecki pisarz Siegfried Lenz kończy swój zbiór opowiadań pt. Słodkie Sulejki "dyskretną informacją o Mazurach", w której zdradza, iż jego rodzinna kraina leżała, jak by to powiedzieć, na tyłach historii. Czy Ełk rzeczywiście zawsze pozostawał na uboczu wydarzeń Wielkiej Historii? Być może odpowiedzią na to pytanie będzie wystawa fotografii i pocztówek, którą można oglądać od soboty na placu Jana Pawła II.

- To małe i senne miasteczko położone na peryferiach Rzeszy Niemieckiej zostało w połowie XIX wieku wyrwane z letargu. Wraz z budową linii kolejowej łączącej południowe Prusy Wschodnie z Królewcem (1863-1868) rozpoczął się dla Ełku etap nowoczesności - mówi Rafał Żytyniec z MHE.
Motywem przewodnim wystawy są zmiany, jakie dokonywały się przez ostatnie 150 lat w przestrzeni miasta i mentalności jego mieszkańców.

Obok budowy kolei ważnymi wydarzeniami w historii Ełku była odbudowa ze zniszczeń po I wojnie światowej i plebiscyt z 11 lipca 1920 r. Nowoczesność zapisała także ciemne karty w historii stolicy Mazur. Świadczy o tym masowe poparcie, jakiego mieszkańcy mazurskich powiatów Prus Wschodnich udzielili Hitlerowi i jego ideologii.

- Nasza opowieść obejmuje wreszcie czas, w którym niemiecki Lyck stawał się polskim Ełkiem. Zawarte w Jałcie i Poczdamie układy skutkowały wędrówką ludów na niespotykaną dotychczas skalę. Przedwojenni mieszkańcy Ełku, którzy nie uciekli przed nadciągającą Armią Czerwoną, zostali z czasem w większości przymusowo wysiedleni. Do miasta przybywali Polacy z Kresów Wschodnich i Polski Centralnej oraz terenów dzisiejszego Podlasia.

Stanęli oni przed zadaniem przywrócenia do normalnego życia zniszczonego wojną Ełku. Okres PRL-u odcisnął swoje piętno również na Ełku, a szczególną rolę odegrała tutaj gierkowska modernizacja w latach siedemdziesiątych. Czasy stalinowskie i stan wojenny pokazały z kolei, że nie brakowało również tragicznych wydarzeń w historii Ełku - mówi R. Żytyniec.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna