Ul. Kamienna. Remont utrudnia dojazd do domu

Dodano: 3 lipca 2013, 16:00 Autor:

- Przez działanie miasta nie możemy swobodnie wyjechać z własnych domów - mówi Janina Opęchowska z zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej w Łomży.

- Przez działanie miasta nie możemy swobodnie wyjechać z własnych domów - mówi Janina Opęchowska z zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej w Łomży. (fot. Mateusz Grzymkowski)

Mieszkańcy z Kamiennej za trudną sytuację winią władze miasta.

Jak myszy musimy prześlizgiwać się przez dziurę w płocie - denerwuje się Janina Opęchowska z zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ulicy Kamiennej w Łomży. - Nie możemy swobodnie wyjechać z własnych posesji. Ale tragedia może się wydarzyć, gdy będzie tu musiała przyjechać karetka, albo straż pożarna - zauważa.

A wszystkiemu winny remont Szosy do Mężenina, który rozpoczął się przed dwoma miesiącami. Kilka dni temu robotnicy zablokowali wyjazd z Kamiennej. Teraz mieszkańcy wyjeżdżają przez dziurę w płocie.

Muszą manewrować

To wysokie krawężniki ustawione przez robotników i głębokie wykopy uniemożliwiają łatwy wyjazd mieszkańcom Kamiennej.

- Nic nie wiedzieliśmy o tym, że zablokują nam wyjazd - podkreśla Anna Prusinowska, mieszkająca we wspólnocie. - Nikt nas o tym nie poinformował. Przyszli i odcięli kątówką przęsło, dopiero gdy się o to głośno upomnieliśmy. Ale i tak samochodem ledwo można się przecisnąć przez ten otwór.
Mieszkańcy twierdzą, że 2,5-metrowy przejazd to prowizorka.

- Teraz nie dojedzie do nas nawet śmieciarka - alarmuje Beata Piszczatowska. - Nikt nas nawet nie informuje jak długo to wszystko potrwa.

Mieszkańcy za swoje kłopoty obwiniają władze miasta, bo to one zleciły i nadzorują remont Szosy do Mężenina. Zdaniem mieszkańców ratusz na czas modernizacji powinien stworzyć jak najlepsze warunki do swobodnego poruszania się.

Jednak ratusz zapewnia, że podjął wszystkie kroki, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki remontu.

- Na czas budowy Szosy do Mężenina wykonawca robót urządził tymczasowy zjazd do ulicy Kamiennej, w taki sposób, że mogą się nim poruszać wszelkie pojazdy - informuje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży.

Jednocześnie zapowiada, że remont Szosy do Mężenina zakończy się w połowie przyszłego roku.
Sprawa wyjazdu z posesji to nie pierwszy konflikt wspólnoty z miastem. Jeden z nich swój finał ma w sądzie.

Od lat walczą o grunty i remont

Mieszkańcy wspólnoty twierdzą, że w 2004 roku przy ustalaniu przebiegu ulicy Kamiennej doszło do sfałszowania dokumentów.

- Zabrali nam bezprawnie część gruntów i teraz remontują drogę na naszej nieruchomości - mówi Janina Opęchowska.

Miasto przekonuje, że do rozbieżności w dokumentach doszło jeszcze w latach 90-tych na skutek błędów geodezyjnych. Te miały pojawić się podczas podziału działek przy likwidowaniu dawnego zakładu Państwowego Ośrodka Maszynowego. Termin następnej rozprawy sąd wyznaczył na 20 sierpnia. Odbędzie się ona przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku.
Mieszkańcy z Kamiennej od lat bezskutecznie walczą też o asfalt.

- Miasto zamierza przystąpić do budowy Kamiennej w tym roku - twierdzi Sobocińska. - Obecnie na przeszkodzie stoi brak porozumienia ze wspólnotą w sprawie sprostowania wspomnianego już błędu w ewidencji gruntów. Proponujemy różne rozwiązania, ale żadne z nich nie uzyskało akceptacji wspólnoty.
Ratusz twierdzi, że bez porozumienia w tej sprawie, budowa ulicy Kamiennej nie będzie możliwa. Mimo tego, że jest już gotowy projekt ulicy i pieniądze na jej remont. Bo bez porozumienia nie jest możliwe uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Czytaj więcej o:
  • Ul. Kamienna Łomża
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Matura 2013 wyniki. Nasi uczniowie są najlepsi w kraju!

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy spędzasz czas w centrum miasta?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 23.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.