Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

WORD Białystok. Egzaminy już nie straszne

Dodano: 5 lipca 2013, 15:15 Autor:

Po I półroczu, kiedy zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy wynosiła zaledwie około 50 proc., sytuacja wraca do normy.
WORD Białystok. Egzaminy już nie straszne

(fot. Archiwum)

Przeczytaj więcej

Statystyki zdawalności egzaminów na prawo jazdy ostatnio znacznie się poprawiły - mówi Henryk Grabowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach. - Przychodzi też do nas coraz więcej kandydatów na kierowców.

Podobnie jest w WORD-ach w Łomży i Białegostoku. Ale tak wielu zdających jak przed 19 stycznia, jeszcze długo nie będzie.

- Obecnie zgłaszają się do nas przeważnie 18-latkowie, którzy wcześniej nie mogli przystąpić do egzaminu - mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży. - Praktycznie wszyscy, którzy chcieli i mogli zdawać egzaminy, zrobili to wcześniej.

- Tuż po wprowadzeniu zmian praktycznie nikt się do nas nie zgłaszał - dodaje Michał Freino, wicedyrektor białostockiego WORD. - Blisko połowa osób, które w tym roku zdawały egzamin teoretyczny, przystąpiła do niego przed 19 stycznia. To około 3 tys. osób.

Ci, którzy jako pierwsi przystąpili do egzaminów według nowych zasad, zazwyczaj nie zdawali. W związku z tym statystyki za pierwsze półrocze br. wyglądają - w porównaniu z 2012 r. - mało zachęcająco.
W WORD w Białymstoku do egzaminu teoretycznego w okresie od stycznia do końca czerwca br. przystąpiło prawie 7900 osób (około 6900 na prawo jazdy kat. B). Zdawalność wyniosła ponad 53 proc., podczas gdy w ub.r. - 76 proc. Dużych zmian nie widać w zdawalności egzaminu praktycznego. Przystąpiło ponad 17 tys. osób, zaliczyło - 29 proc. z nich. Jedna trzecia zdających nie wyjechała nawet z placu.

W Suwałkach statystyki przedstawiają się podobnie: egzamin teoretyczny zdawało ponad 5 tys. kandydatów, z czego ponad 4 tys. na kat. B. Zdawalność wyniosła 54,8 proc., natomiast w ub.r. - ponad 75 proc.

Lepiej niż w Białymstoku było w przypadku egzaminu praktycznego. Przystąpiło do niego 8787 osób, zdało - około 43 proc. O prawo jazdy kat. B starało się około 7,5 tys. osób, udało się - 39 proc.
W Łomży było najlepiej, choć i tak dużo gorzej niż w 2012 r. Do egzaminów teoretycznych przystąpiło 8559 osób (w tym prawie 6,9 tys. na kategorię B). Zdawalność wyniosła 57 proc., (kat. B - 56 proc.). Jednak w ub.r. poziom zdawalności w Łomży wynosił 76 proc. Do egzaminu praktycznego przystąpiło prawie 21 tys. osób, a zdało 44 proc.

- Jednak teraz sytuacja się poprawiła - twierdzi dyrektor Oliferuk. - Obecnie trafiają do nas osoby, które na kursach były przygotowywane do nowej formy egzaminów. A to przekłada się na wyniki.

Od 19 stycznia obowiązują nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. W przypadku kategorii B zmianie uległ przede wszystkim sposób zdawania egzaminu praktycznego. Zamiast testu, zdający musi rozwiązać szereg zadań na komputerze. Ma ograniczony czas i nie może wrócić do wcześniejszych odpowiedzi. Baza pytań jest tak duża, że nie sposób nauczyć się wszystkich odpowiedzi na pamięć. Nie ma natomiast pytań wielokrotnego wyboru - należy wybrać tylko jedną odpowiedź.

Czytaj więcej o:
  • WORD Białystok
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Edukacja w Białymstoku. Kto się dostał do szkoły średniej?

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Straż Miejska jest potrzebna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 814.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.