Jesteś tu: Strona główna Wiadomości Artykuł

WORD Białystok. Egzaminy już nie straszne

Dodano: 5 lipca 2013, 15:15 Autor:

Po I półroczu, kiedy zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy wynosiła zaledwie około 50 proc., sytuacja wraca do normy.

Statystyki zdawalności egzaminów na prawo jazdy ostatnio znacznie się poprawiły - mówi Henryk Grabowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach. - Przychodzi też do nas coraz więcej kandydatów na kierowców.

Podobnie jest w WORD-ach w Łomży i Białegostoku. Ale tak wielu zdających jak przed 19 stycznia, jeszcze długo nie będzie.

- Obecnie zgłaszają się do nas przeważnie 18-latkowie, którzy wcześniej nie mogli przystąpić do egzaminu - mówi Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD w Łomży. - Praktycznie wszyscy, którzy chcieli i mogli zdawać egzaminy, zrobili to wcześniej.

- Tuż po wprowadzeniu zmian praktycznie nikt się do nas nie zgłaszał - dodaje Michał Freino, wicedyrektor białostockiego WORD. - Blisko połowa osób, które w tym roku zdawały egzamin teoretyczny, przystąpiła do niego przed 19 stycznia. To około 3 tys. osób.

Ci, którzy jako pierwsi przystąpili do egzaminów według nowych zasad, zazwyczaj nie zdawali. W związku z tym statystyki za pierwsze półrocze br. wyglądają - w porównaniu z 2012 r. - mało zachęcająco.
W WORD w Białymstoku do egzaminu teoretycznego w okresie od stycznia do końca czerwca br. przystąpiło prawie 7900 osób (około 6900 na prawo jazdy kat. B). Zdawalność wyniosła ponad 53 proc., podczas gdy w ub.r. - 76 proc. Dużych zmian nie widać w zdawalności egzaminu praktycznego. Przystąpiło ponad 17 tys. osób, zaliczyło - 29 proc. z nich. Jedna trzecia zdających nie wyjechała nawet z placu.

W Suwałkach statystyki przedstawiają się podobnie: egzamin teoretyczny zdawało ponad 5 tys. kandydatów, z czego ponad 4 tys. na kat. B. Zdawalność wyniosła 54,8 proc., natomiast w ub.r. - ponad 75 proc.

Lepiej niż w Białymstoku było w przypadku egzaminu praktycznego. Przystąpiło do niego 8787 osób, zdało - około 43 proc. O prawo jazdy kat. B starało się około 7,5 tys. osób, udało się - 39 proc.
W Łomży było najlepiej, choć i tak dużo gorzej niż w 2012 r. Do egzaminów teoretycznych przystąpiło 8559 osób (w tym prawie 6,9 tys. na kategorię B). Zdawalność wyniosła 57 proc., (kat. B - 56 proc.). Jednak w ub.r. poziom zdawalności w Łomży wynosił 76 proc. Do egzaminu praktycznego przystąpiło prawie 21 tys. osób, a zdało 44 proc.

- Jednak teraz sytuacja się poprawiła - twierdzi dyrektor Oliferuk. - Obecnie trafiają do nas osoby, które na kursach były przygotowywane do nowej formy egzaminów. A to przekłada się na wyniki.

Od 19 stycznia obowiązują nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. W przypadku kategorii B zmianie uległ przede wszystkim sposób zdawania egzaminu praktycznego. Zamiast testu, zdający musi rozwiązać szereg zadań na komputerze. Ma ograniczony czas i nie może wrócić do wcześniejszych odpowiedzi. Baza pytań jest tak duża, że nie sposób nauczyć się wszystkich odpowiedzi na pamięć. Nie ma natomiast pytań wielokrotnego wyboru - należy wybrać tylko jedną odpowiedź.

Czytaj więcej o:
  • WORD Białystok
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Edukacja w Białymstoku. Kto się dostał do szkoły średniej?

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy Straż Miejska jest potrzebna?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 814.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.