Serwis jest częścią portalu portal regionalny

rolnictwo » Rolnictwo-artykuły

dodano: 20 lipca 2013, 21:00

tagi:borówka Sokółka

Na jednej z największych plantacji w Europie rozpoczął się zbiór borówki

Dorota Biziuk

Zapobiega chorobom nowotworowym, obniża ciśnienie i przedłuża młodość – to tylko niektóre zalety borówkowej diety. Przed tygodniem ruszył zbiór tych owoców na plantacjach w powiecie sokólskim.

Na borówkowej plantacji rodziny Wilczewskich w miejscowości Słoja koło Szudziałowa

Na borówkowej plantacji rodziny Wilczewskich w miejscowości Słoja koło Szudziałowa

(D. Biziuk)

Spodziewamy się całkiem niezłych plonów. Cena owoców też jest satysfakcjonująca – przyznał Jerzy Wilczewski z Białous koło Janowa.

To właśnie do rodziny Wilczewskich należy jedna z największych plantacji borówki amerykańskiej w Europie. W sumie zajmuje ona 330 hektarów.

– Mamy 12 odmian. W tym roku zaczęliśmy zbierać borówkę na początku lipca, a skończymy w połowie października. Oczywiście przy założeniu, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – wyjaśnił Jerzy Wilczewski.

Cenna inwestycja

Koszt założenia borówkowej plantacji to spory wydatek. Aby obsadzić krzewami obszar o powierzchni 1 hektara, trzeba przeznaczyć na ten cel około 60 – 80 tys. zł. Kwota ta wystarczy na zakup sadzonek, wybudowanie chłodni, postawienie ogrodzenia oraz założenie całego systemu nawożenia i nawodnienia.

Na pełnię owocowania trzeba czekać nawet cztery lata od posadzenia borówek. W zależności od odmiany, z jednego krzewu można zebrać od 3 do 6 kg owoców. Eksperci twierdzą, że na właściwie prowadzonej plantacji da się uzyskać plon w granicach 10 ton z hektara.
Obecnie za borówkę trzeba zapłacić 20 zł za kilogram. W pierwszych dniach lipca kosztowała ona nawet 40 zł.

Tutaj rządzi pogoda

Wilczewscy uprawiają borówki w dwóch miejscach: w Białousach i miejscowości Słoja koło Szudziałowa. Przygoda z tymi owocami trwa od 1992 roku.

– Pamiętam różne sezony. Ostatni najmniej pomyślny przytrafił się w 2011 roku. Wtedy krzewy źle przezimowały. Mróz wyrządził nieodwracalne szkody, a potem przyszedł mokry lipiec, kiedy to deszcz praktycznie uniemożliwił zbiory – przypomniał Jerzy Wilczewski.

Ten rok jest zdecydowanie bardziej łaskawy dla plantatorów borówki amerykańskiej. Zarówno jeżeli chodzi o pogodę, jak i o cenę. W minionym sezonie za kilogram owoców odbiorcy z Europy Zachodniej płacili od 3,30 do 4,50 euro. Teraz cena mieści się w przedziale 7 – 8 euro.
– Trzeba jednak liczyć się z tym, że to dopiero początek sezonu, dlatego cena z pewnością będzie niższa – dodał Jerzy Wilczewski.

Zachód w tyle

W porównaniu z poprzednimi latami, ten rok dla plantatorów borówek jest nietypowy. Zazwyczaj jako pierwsze dojrzewały owoce na zachodzie Polski i Europy. Tym razem najszybciej borówkowe żniwa rozpoczęły się w północno – wschodniej Polsce.
– U nas to normalny termin. To zachodnia część kraju jest opóźniona. Średnio o miesiąc – wyjaśnił Jerzy Wilczewski.

Borówki pochodzące z jego plantacji trafiają na rynki Holandii, Anglii, Niemiec, Skandynawii, Węgier i Rosji. Owoce zbierane są ręcznie. Osoby pracujące przy zbiorach zarabiają dziennie co najmniej 100 zł. Zdarzają się i tacy, których zarobek wynosi nawet po 200 zł. Owoce trafiają do 250 gramowych pojemników.

Samo zdrowie

Pierwsze borówkowe plantacje założono w Polsce w połowie lat 70. XX wieku za sprawą dr Kazimierza Pliszki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Naturalne środowisko tych owoców to Kanada i Ameryka Północna. Obecnie największe plantacje europejskie znajdują się właśnie w Polsce.

Warto wiedzieć, że owoce borówki amerykańskiej wyróżniają się wysoką wartością dietetyczną i dużymi zasobami ważnych składników odżywczych. Są bogate zwłaszcza w wapń, fosfor i potas.
Dbające o wygląd panie z pewnością zainteresuje fakt, że borówki uznano za eliksir młodości, co znalazło potwierdzenie w licznych testach laboratoryjnych.

Najnowsze badania dowiodły, że jedzenie owoców borówki przyśpiesza regenerację komórek nerwowych. Ma to pozytywny wpływ na pamięć u osób w podeszłym wieku.

Gazeta Współczesna

Czytaj e-wydanie » Kup online

Przeczytaj więcej

Linki

Zdjęcia

więcej » |

Wideo

więcej » |

Sonda

Brak ankiety.

Tagi

Przepraszamy, w tej chwili nie ma tagów.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press sp. z o.o. 2001-2015