Schronisko Ruska Wieś, Radysy. Dramat. Nie przeżył co czwarty pies

Dodano: 9 sierpnia 2013, 19:00 Autor:

Na 116 psów przypadało tylko 17 bud, niezaopatrzonych w podściółkę. Kanalizacja nie zapewniała odprowadzenia gromadzących się w boksach odchodów. Psy nie korzystały codziennie z wybiegów. Skutkiem zaniedbań była m.in. wysoka śmiertelność - to fragment raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat warunków w schronisku w Ruskiej Wsi. Kontrolą objęte zostało także schronisko w Radysach koło Białej Piskiej. Niestety, w obu przypadkach ocena kontrolerów była negatywna.

Kontrolerzy NIK-u sprawdzali zarówno dokumentację prowadzoną przez gminy, właścicieli schronisk, jak i warunki życia zwierząt.

 1 / 3Następne »

fot. NIK

Jak się okazało, ewidencji bezdomnych zwierząt nie prowadziło 12 z 19 objętych kontrolą schronisk i podmiotów zajmujących się wyłapywaniem zwierząt. Podobnych zaniechań dopuszczały się samorządy. W raporcie czytamy, że 42 gminy, które zawarły umowy ze schroniskiem w Radysach nie prowadziły jakiejkolwiek ewidencji wyłapywanych zwierząt. Były one rejestrowane w schronisku dopiero po odbyciu kwarantanny i to w sposób uniemożliwiający ich identyfikację. Przerażające są wyniki kontroli warunków panujących w schroniskach. Większość z nich nie zapewniła minimalnych warunków bytowania dla przebywających tam zwierząt. W Radysach psy mieszkały w niezadaszonych kojcach, bez utwardzonego wybiegu i odprowadzenia wody. Po każdym deszczu stały w błocie. Właściciele obiektu nie zapewnili zwierzętom odpowiedniej liczby legowisk. Na każdym wybiegu, niezależnie od liczby psów, była tylko jedna, nieocieplona, kryta blachą buda. Co gorsze, nie odseparowano zwierząt chorych oraz samic ze szczeniętami od dorosłych psów. Do jedzenia, zamiast karmy, dostawały odpady mięsne. Zdaniem przedstawicieli NIK szczególnie złe były warunki w likwidowanych w 2012 roku schroniskach w Klembowie i w Ruskiej Wsi.

 1 / 3Następne »

Czytaj więcej o:
  • Schronisko Radysy
  • Schronisko Ruska Wieś
Zobacz inne artykuły
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy jeździsz samochodem?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 93.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.