Biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz osiągnął wiek emerytalny

Dodano: 27 sierpnia 2013, 11:00 Autor:

Biskup Antoni Dydycz skończył 75 lat, od prawie 20 lat jest zwierzchnikiem diecezji drohiczyńskiej

Biskup Antoni Dydycz skończył 75 lat, od prawie 20 lat jest zwierzchnikiem diecezji drohiczyńskiej

Biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz obchodził w sobotę 75. urodziny. Możliwe, iż papież wkrótce zdecyduje o skierowaniu dostojnika na emeryturę.

Zgodnie z kościelnymi zasadami biskup po skończeniu 75. roku życia musi oddać się do dyspozycji Ojca Świętego – tłumaczy ksiądz Mariusz Boguszewski z kurii drohiczyńskiej. – Zakon kościelny nie określa dokładnie, kiedy biskup musi wysłać do Watykanu oficjalny list w tej sprawie. Jednak biskup Dydycz uczyni to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Zgodnie z tradycją papież powinien skierować biskupa na emeryturę. Kiedy to jednak nastąpi nie wiadomo.

W kręgach katolickich nieoficjalnie mówi się, iż biskup nie ma zamiaru przeciągać swej rezygnacji ze zwierzchnictwa nad diecezją drohiczyńską.

Tymczasem w sobotę w sobotę w parafii Sepelice odbyły się uroczyste obchody jego jubileuszu.
W celebrowanej przez dostojnika mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz krajowych i samorządowych, profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz liczni duchowni i rzesze wiernych.

Nie obyło się bez licznych podziękowań i wspomnień o dokonaniach biskupa Dydycza.
Jubileuszowe uroczystości nie przypadkiem odbyły się w Serpelicach. To właśnie w tej miejscowości 24 sierpnia 1938 roku urodził się przyszły zwierzchnik diecezji drohiczyńskiej. Uczył się m.in. w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie i w Niższym Seminarium Duchownym w Nowym Mieście nad Pilicą. Egzamin dojrzałości zdał w 1957 w III Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Już w1954 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Tam otrzymał imię Pacyfik.

W 1963 roku skończył miejscowe seminarium wyższe. 26 sierpnia 1961 w Nowym Mieście nad Pilicą złożył śluby wieczyste. Niecałe dwa lata później otrzymał święcenia prezbiteratu. Udzielił ich łomżyński biskup diecezjalny Czesław Falkowski. W tym samym roku (1963) Dydycz rozpoczął studia na wydziale socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1994 roku na uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych. W tym samym roku (20 czerwca) papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji drohiczyńskiej.

Czytaj więcej o:
  • Antoni Pacyfik Dydycz
  • Drohiczyn
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy w mieście powinno powstać więcej sklepów?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 3.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.