Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2013/14. Reforma programowa ominęła tylko gimnazja

ab
W poniedziałek uczniowie rozpoczną rok szkolny 2013/2014
W poniedziałek uczniowie rozpoczną rok szkolny 2013/2014 sxc
W rozpoczynającym się roku szkolnym największe zmiany czekają część uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Powodem jest reforma programowa.

Liczba

Liczba

200 tys. uczniów i przedszkolakóww woj. podlaskim zacznie 2 września nowy rok szkolny

Oznaczała ona dla rodziców uczniów klas piątych podstawówek i drugich szkół ponadgimnazjalnych konieczność zakupu zupełnie nowych podręczników. Ale to tylko początek zmian.

Specjalizacja w klasie drugiej

Obecnie sprawdzian szóstoklasisty polega na rozwiązywaniu 26 zadań z arkusza, sprawdzających poziom opanowania umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Od 2015 r. sprawdzian będzie składać się z dwóch części, odbywających się jednego dnia. Pierwsza sprawdzi wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki. Druga - wiedzę z języka obcego.

Czytaj też: Kalendarz - rok szkolny 2013/2014. Są duże zmiany

W klasach drugich szkół ponadgimnazjalnych wprowadzono nowe plany nauczania. Zgodnie z nimi w zacznie się zacznie się specjalizacja nauki pod kątem przyszłych studiów. W klasach pierwszych generalnie wszyscy uczyli się tego samego. Teraz uczeń będzie poznawał wybrane przez niego przedmioty w zakresie rozszerzonym. Może zdecydować się na dwa, trzy lub cztery. Przy czym co najmniej jednym musi być: historia, biologia, geografia, fizyka lub chemia.

Uczeń, który nie wybierze historii w zakresie rozszerzonym, będzie miał przedmiot uzupełniający "historia i społeczeństwo". Kto nie będzie uczył się w zakresie rozszerzonym biologii, chemii, fizyki lub geografii, musi chodzić na lekcje przyrody. Przedmiot ten obejmuje on wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych.

Kolejną nowością jest to, że zniknie prezentacja maturalna z jęz. polskiego.

Cieszą się rodzice, ale nie nauczyciele

Istotne dla rodzinnych budżetów jest wejście w życie 1 września tzw. ustawy przedszkolnej. Dzięki niej zmaleją opłaty za pobyt dzieci w przedszkolach. Gminy będą bowiem otrzymywać z budżetu państwa dotacje na prowadzenie przedszkoli. Za to opłata za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad pięć bezpłatnych pięć godzin dziennie, nie może być wyższa niż 1 zł.

To dobra wiadomość dla rodziców, ale gorsza dla samorządowców. Już wiadomo, że rządowa dotacja nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów opieki przedszkolnej. I gminy będą musiały wyłożyć na ten cel dodatkowe pieniądze.

W niewesołych nastrojach są też nauczyciele. W związku z malejącą liczbą dzieci, zmniejsza się liczba etatów. W woj. podlaskim około 650 z 24 tys. nauczycieli wróci po wakacjach do swego dotychczasowego miejsca pracy. 400 osobom nie przedłużono umów o pracę. 200 straciło pracę w związku z likwidacją szkoły lub mniejszym naborem, a 50 odeszło na emerytury lub za porozumieniem stron.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna