Mieszkanie do wynajęcia, stancja, akademik. Liczy się cena i standard

Dodano: 1 września 2013, 12:30 Autor:

Ceny pokoju wahają się od 50 do 400 złotych miesięcznie. Stancja? Szukają tanio i blisko.
– Przy szukaniu mieszkania zwracałam uwagę głównie na jego standard – mówi Martyna Krasnodębska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr VI.

– Przy szukaniu mieszkania zwracałam uwagę głównie na jego standard – mówi Martyna Krasnodębska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr VI. (fot. M. Grzymkowski)

Dla uczniów spoza Łomży to już ostatni dzwonek na szukanie mieszkania przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wspólnie z rodzicami wertują ogłoszenia na internetowych forach i w gazetach.

Choć studentom został jeszcze miesiąc błogiego odpoczynku, również oni muszą się śpieszyć. Akademik największej uczelni nie funkcjonuje, więc setki żaków muszą szukać lokum na własną rękę.

Ceny zależne od standardu

Najtańsze dla uczniów są szkolne bursy. Dla studentów – akademiki.

W tych pierwszych miesięczny kwaterunek kosztuje 80 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 12 zł dziennego wyżywienia. Ale niestety, listy przyjętych są już zamknięte.

Żacy mogą zamieszkać w Domu Studenta jednej z uczelni już za 50 zł. Jednak tu też składanie wniosków niebawem się kończy!

Tym, którzy nie zdążyli złożyć dokumentów do bursy lub nie chcą – z różnych powodów – mieszkać w akademiku, pozostaje wynajęcie stancji.

– Mi mieszkanie zostało polecone – mówi Martyna Krasnodębska, uczennica klasy maturalnej w łomżyńskim "ekonomiku”.

Lokum, w którym dziewczyna niebawem zamieszka, będzie dzielić z czterema osobami. Zapłaci 300 zł miesięcznie.

– Przede wszystkim zwracałam uwagę na odległość od szkoły i wygląd wnętrza – opowiada.

Tymi kategoriami myśli większość młodych ludzi. To, ile zapłacą, uzależnione jest głównie od tych dwóch czynników.

Za pokój trzeba zapłacić od 200 do 400 zł, nie licząc kosztów zużytej energii i wody.

Opcje z najniższej półki cenowej są przeważnie w starszym budownictwie. W samym mieszkaniu, oprócz kilkunastoletnich mebli, znajdują się także: pralka, lodówka i kuchenka gazowa.

Najdroższe są cztery ściany na osiedlu "Południe”. Szczególnie nowe budownictwo cieszy się powodzeniem wśród młodych ludzi. Pokój dla jednej osoby kosztuje tu do 400 zł. Za te pieniądze możemy liczyć na nowoczesne meble, telewizor oraz niewielką odległość do przystanków autobusowych.

W obu przypadkach standardem jest już dostęp do internetu. Należność za korzystanie z dostępu do sieci jest często przez osoby udostępniające lokale wliczona w koszta stancji.

Student powinien się śpieszyć

Powody, aby nie odkładać na ostatnią chwilę szukania własnego kąta, mają studenci. W szczególności ci uczący się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

Uczelnia, z powodów niezależnych od siebie, nie zdążyła z budową Domu Studenta przy ulicy Wiejskiej. Ten miał być gotowy w tym roku akademickim. Miało tu zamieszkać ok. 140 żaków. Termin oddania budynku do użytku przedłużył się do następnego roku.

PWSIiP pomaga swoim studentom, udostępniając im kontakty do przedsiębiorców wynajmujących pokoje. Pośredniczy także w znajdowaniu mieszkań u prywatnych osób.

Swego czasu jeden z lokalnych przedsiębiorców przystosował budynek przy ul. Wesołej głównie na potrzeby żaków. Prawdopodobnie z powodu nikłego zainteresowania zmienił jednak profil działalności. Wynajem stancji wynosił tam ok. 300 zł.

W przeciwieństwie do studentów łomżyńskiej "państwówki”, akademikiem nie muszą zaprzątać sobie głowy żacy Wyższej Szkoły Agrobiznesu.

Najstarsza wyższa uczelnia w Łomży udostępnia miejsca w swoich akademikach za najniższą cenę w całym mieście. Kosztują zaledwie 50 złotych miesięcznie. Ale uwaga! Zainteresowani młodzi ludzie muszą do poniedziałku złożyć wniosek o zakwaterowanie.

Czytaj więcej o:
  • mieszkanie do wynajęcia Łomża
  • nieruchomości Łomża
  • PWSIiP Łomża
  • stancja Łomża
  • studia Łomża
  • WSA Łomża
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy spędzasz czas w centrum miasta?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 23.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.