Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital MSW. Densytometr już jest zamontowany i gotowy do badań

Urszula Ludwiczak [email protected]
Densytometr już jest zamontowany i gotowy do pracy. Trwa jeszcze szkolenie pracowników szpitala. Jego obsługą zajmować się będzie m.in. Beata Kotowska, technik RTG.
Densytometr już jest zamontowany i gotowy do pracy. Trwa jeszcze szkolenie pracowników szpitala. Jego obsługą zajmować się będzie m.in. Beata Kotowska, technik RTG. A. Zgiet
Niezwykle przydatny do diagnostyki osteoporozy nowoczesny densytometr już jest zamontowany i gotowy do badań. Szpital MSW w Białymstoku dostał ten aparat od WOŚP.

To jeden z wielu sprzętów, jakie trafiły w ostatnim czasie do znajdującej się w szpitalu Kliniki Geriatrii, w ramach zakupów prowadzonych przez fundacje Jurka Owsiaka. Pieniądze na ten cel zbierane były podczas styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Cenny dar

Densytometr to najcenniejszy z otrzymanych darów. To najnowszej generacji aparat do badania mineralnej gęstości kości. Badanie w kierunku osteoporozy przeprowadzane jest z dwóch miejsc: szyjki kości udowej oraz kręgosłupa lędźwiowego.

- Jest to sprzęt bardzo potrzebny, zwłaszcza pacjentom w starszym wieku - mówi doc. Zyta Beata Wojszel, zastępca ordynatora Kliniki Geriatrii.
WOŚP z pieniędzy zebranych podczas 21 finału kupiła cztery takie aparaty, jeden trafił właśnie do Białegostoku. Densytometr został już zamontowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej szpitala, przeszedł niezbędne testy i ustawienia.

- Trwa szkolenie personelu - mówi Marek Chojnowski, dyrektor szpitala MSW w Białymstoku. - Wkrótce zaczniemy wykonywać badania densytometryczne. Na razie na nasze wewnętrzne potrzeby. Ale mamy nadzieję, że uda nam się rozszerzyć te świadczenia i stworzyć w szpitalu poradnię osteoporozy.

Szpital chce wystąpić do podlaskiego NFZ o zakontraktowanie takich świadczeń.
- Wiemy, że jest taka potrzeba, osteoporoza jest bowiem bardzo dużym problemem w społeczeństwie - mówi dyrektor Chojno-wski. - Mamy teraz sprzęt, wyszkoloną kadrę, możemy uruchomić poradnię. Wszystko będzie jednak zależeć od NFZ.

Obecnie w Białymstoku badania gęstości kości można wykonać w trzech ośrodkach, zapotrzebowanie na takie świadczenia jest dużo większe. W całym województwie brakuje też poradni leczenia osteoporozy - kontrakt z funduszem mają dwie placówki w Białymstoku, dwie w Łomży i jedna w Augustowie. Wszędzie na wizytę trzeba czekać, nawet kilka miesięcy.

Sprzętu jest więcej

Dzięki pieniądzom zebranym podczas styczniowego finału, do Kliniki Geriatrii trafi sprzęt wartości rynkowej w sumie kilku milionów zł. To m.in. przenośne USG, dwa kardiomonitory, aparat holterowski, EKG, ciśnieniomierze, sprzęt do spirometrii i wiele innych urządzeń. Poza sprzętem diagnostycznym, do kliniki trafi równie potrzebny sprzęt pielęgnacyjny. To na przykład fotel kąpielowy - ułatwiający utrzymanie higieny pacjentom, którzy są niesprawni ruchowo. Do kliniki trafiło też 16 specjalistycznych łóżek, sterowanych elektronicznie, z materacem przeciwodleżynowym.

Poza zakupami, fundacja WOŚP zapewnia też przeszkolenie personelu odnośnie obsługi zakupionych sprzętów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna