Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Centrum Leczenia Padaczek do likwidacji

(luk)
Archiwum
Chorzy stracą Podlaskie Centrum Leczenia Padaczek w Białymstoku. Pacjenci zaczynają zbieranie podpisów.

Tylko do końca roku ma działać jedyne w województwie Podlaskie Centrum Leczenia Padaczek w Białymstoku. Potem chorzy będą musieli szukać pomocy w poradniach neurologicznych lub przyszpitalnej poradni w Choroszczy.

PCLP powstało w 2001 r. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie chorzy na epilepsję mogą liczyć na kompleksową pomoc i specjalistyczne badania. Każdego dnia zgłasza się tam nawet 50 chorych, a rocznie - kilka tysięcy z całego regionu.

Pacjenci i personel centrum już zaczynają zbierać podpisy pod petycją o utrzymanie placówki. Bo, choć chorzy na epilepsję mogą leczyć się w każdej poradni neurologicznej, to żadna nie jest tak wyspecjalizowana jak PCLP przy ul. Radzymińskiej.

Centrum ma jednak problem z zatrudnieniem wymaganej liczby specjalistów neurologów.

- Dyrektor szpitala w Choroszczy złożył do nas pismo z prośbą o rozwiązanie umowy na poradnię przy ul. Radzymińskiej z dniem 31 grudnia. Argumentuje, że od stycznia nie będzie spełniać minimalnych warunków niezbędnych do posiadania umowy - mówi Adam Dębski z podlaskiego oddziału NFZ.

- Aby spełniać wymogi NFZ, lekarze z naszego szpitala muszą dojeżdżać do pracy w Białymstoku - tłumaczy Tomasz Goździkiewicz, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Choroszczy. - To problem. Dlatego zamierzamy zamknąć centrum, a dla chorych, którzy z niego korzystali, utworzyć przyszpitalną poradnię neurologiczną. Pacjenci nie zostaną bez opieki, po prostu poradnia zmieni lokalizację.

- To będzie duże utrudnienie dla chorych - oponuje Tadeusz Zarębski, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę. - Już do Białegostoku wielu osobom z regionu trudno dojechać, a co dopiero do Choroszczy.

Ponadto nie ma pewności, że poradnia przyszpitalna podpisze od stycznia umowę z NFZ. Tylko w Białymstoku poradni neurologicznych jest 18. Dlatego NFZ na razie nie przewiduje kontraktowania dodatkowych usług.

Dyrektor liczy na umowę w ramach zmian w kontraktowaniu, które zakładają, że przy zawieraniu umów poradnie przyszpitalne będą preferowane. Ale to dopiero projekt, który najwcześniej wejdzie w życie od 2015 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna