Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parkinsonizm. Lekarze poprawią jakość życia

Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
Będą dwa kolejne zabiegi głębokiej stymulacji mózgu u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Dziś i jutro przeprowadzą je lekarze z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pomagał będzie mjr dr Marcin Rudaś z wojskowej kliniki w Bydgoszczy, specjalizującej się w chirurgii neuroczynnościowej.

Pierwszy zabieg głębokiej stymulacji mózgu u osoby z chorobą Parkinsona w białostockiej klinice odbył się w czerwcu.
- Zainteresowanie tą metodą leczenia jest duże - mówi doc. Jan Kochanowicz z kliniki. - Zwłaszcza, że w zaledwie kilku ośrodkach zajmujących się tą stymulacją w Polsce są długie kolejki. My przeprowadzimy w tym roku w sumie trzy zabiegi, w przyszłym roku NFZ obiecuje sfinansować dziesięć kolejnych.
Choroba Parkinsona jest nieuleczalna, ale głęboka stymulacja mózgu poprawia jakość życia pacjenta i pozwala na ograniczenie, a czasem nawet odstawienie przyjmowanych leków.

Zabieg wymaga ogromnej precyzji lekarza i odpowiedniego sprzętu - tzw. stereotaksji. Na czym to polega? Pacjentowi dzień przed zabiegiem wykonuje się rezonans magnetyczny. Następnego dnia zakłada mu się ramę stereotaktyczną i wykonuje tomografię. Dzięki temu można określić dokładnie punkt, do którego będzie wprowadzana elektroda stymulująca. Wyniki badań wprowadza się do komputera, który cyfrowo przetwarza obrazy mózgu. Te dane przekładane są na współrzędne, które niezwykle dokładnie określają punkt, który będzie stymulowany w czasie operacji. Potem pacjent jest znieczulany miejscowo, a lekarz przez otwór w głowie wprowadza do mu mózgu, milimetr po milimetrze, elektrodę. Gdy dojdzie do wyznaczonego punktu, znowu wykonuje się badanie neurologiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, elektroda zostaje, a pacjentowi, już w znieczuleniu ogólnym, wszczepiany jest stymulator w okolicę obojczykową. Połączony jest on z elektrodą podskórnie kabelkiem.

Ustawień stymulatora dokonuje się już na sali pooperacyjnej, kilka godzin po zabiegu. Wtedy widać najczęściej natychmiastowy efekt operacji.

Nie dla każdego

Głęboką stymulację mózgu można przeprowadzić najwcześniej w 5 lat po postawieniu diagnozy (to okres niezbędny, aby potwierdzić, że pacjent choruje na parkinsonizm). Najlepsze efekty daje u młodych osób. Nie jest to metoda dla każdego chorego. Kwalifikacje do zabiegów w klinice wykonują neurolodzy z NZOZ Kendron w Białymstoku, przy ul. Marjańskiego 3. Tu będzie też sprawowana opieka pooperacyjna - ustawianie stymulatora, dobór leków.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna