Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latem żywiec drożał, teraz - jak co roku o tej porze... Ceny trzody spadają

Barbara Kociakowska [email protected]
W ciągu ostatnich pięciu lat o tej porze ceny spadały średnio o 30 gr/kg. W tym roku spadek cen jest głębszy.
W ciągu ostatnich pięciu lat o tej porze ceny spadały średnio o 30 gr/kg. W tym roku spadek cen jest głębszy. Archiwum
Sytuacja taka ma miejsce nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach unijnych. Tam spadek cen trzody chlewnej jest nawet bardziej dotkliwy niż u nas.

To typowy sezonowy spadek cen - tłumaczy Monika Drążek, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej. - W tym okresie zazwyczaj następuje wzrost podaży trzody chlewnej.
Dodaje, że od drugiego tygodnia września do trzeciego tygodnia października, ceny trzody chlewnej spadły o 47 gr na kilogramie (o 7,5 proc.). Jest to trochę głębszy spadek niż te, które zazwyczaj miały miejsce o tej porze roku.

- W ciągu ostatnich 5 lat ceny w tym okresie spadały średnio o 30 gr/kg - tłumaczy analityk BGŻ.
Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w tygodniu od 14 do 20 października w kraju za kilogram żywca wieprzowego płacono średnio 5,77 zł.

Drób też tanieje

Spadkowi ceny wieprzowiny towarzyszy spadek cen drobiu. Rynek wieprzowy i drobiowy zawsze były ze sobą ściśle powiązane. Kiedy rosną ceny wieprzowiny, wówczas konsumenci częściej sięgają po mięso drobiowe.
- Teraz na rynku drobiowym spadki cen są nawet większe niż na rynku wieprzowiny - zauważa Marta Skrzypczak.

Jednocześnie tłumaczy, że spadły ceny pasz, a to poprawiło opłacalność produkcji trzody chlewnej. Jej zdaniem ceny żywca wieprzowego w najbliższym czasie nie powinny już znacząco się obniżać.

W Niemczech taniej aż o 9 proc.

A jak wygląda sytuacja na rynku unijnym? Z monitoringu FAPA wynika, że w ciągu czterech tygodni września br. średnia cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej Unii zmniejszyła się o 12 euro/100 kg. W ostatnim tygodniu tego miesiąca wyniosła ona 183,39 euro/100 kg wobec 195,48 euro/100 kg, które płacono cztery tygodnie wcześniej. Odwrócenie wzrostowej tendencji cenowej było wynikiem sezonowego wzrostu podaży zwierząt na rynku wspólnotowym.

Największy spadek cen pod koniec września br., spośród czołowych producentów wieprzowiny w UE, zanotowano w Niemczech, Holandii oraz w Belgii (ponad 9 proc. spadek w stosunku do cen sprzed miesiąca oraz w stosunku do analogicznego tygodnia sprzed roku).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna