Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Augustowska. Głuszce powinny wrócić do lasów

Tomasz Kubaszewski [email protected]
– Każdemu życzę, aby takiego pięknego ptaka mógł kiedyś w lesie spotkać – mówi nadleśniczy Tadeusz Wilczyński.
– Każdemu życzę, aby takiego pięknego ptaka mógł kiedyś w lesie spotkać – mówi nadleśniczy Tadeusz Wilczyński. T. Kubaszewski
Zostało ich już bardzo mało. Jeśli nie powiedzie się specjalny program, głuszce znikną z naszych lasów raz na zawsze.

Próbuje zapobiec temu Nadleśnictwo Głęboki Bróg. Razem z leśnikami ze znajdującego się w Borach Dolnośląskich Ruszowa rozpoczęło specjalny program ochrony głuszca. Całe przedsięwzięcie finansowane jest z pieniędzy unijnych.

- Chcemy odbudować w naszych lasach najcenniejsze elementy przyrody - mówi Tadeusz Wilczyński, nadleśniczy z Głębokiego Brodu.

Szacuje się, że obecnie w Puszczy Augustowskiej żyje około 35 głuszców. To tyle, co nic. Niemal w każdej chwili ta populacja może zniknąć. Leśnicy zaczęli więc prowadzić specjalną hodowlę. Sprowadzają ptaki, skąd się da. Myślą nawet o imporcie z Białorusi. Ptaki przebywają w specjalnych wolierach. Stąd są potem przenoszone w różne miejsca Puszczy Augustowskiej.

Głuszce, nazywane klejnotami lasów, wymagają jednak specjalnych warunków. Muszą mieć do swojej dyspozycji odpowiednio duży obszar, z dużą ilością pożywienia. Ważne jest także, by na takim terenie nie było zbyt dużo drapieżników. A jeśli tak się dzieje, ich liczbę należy radykalnie zredukować. Chodzi głównie o żywiące się głuszcami i ich jajami lisy, borsuki, łasice, a także ptaki drapieżne.

Ptaki mają rozprzestrzenić się na terenach kilku nadleśnictw - Głęboki Bród, Augustów, Płaska i Pomorze. Zakłada się, że ich liczba powinna wzrosnąć w ciągu kilku najbliższych lat do 100-140 osobników.

- Głuszce fascynowały mnie od dzieciństwa - mówił podczas specjalnej konferencji zorganizowanej w miniony piątek Andrzej Kruszewicz, znany przyrodnik, dyrektor warszawskiego Zoo. - To naprawdę niezwykłe ptaki.

Leśnicy są pełni nadziei, ale sukcesu z góry nie wieńczą. Bo to, czy znacząca populacja głuszców zacznie na powrót żyć w Puszczy Augustowskiej zależy od bardzo wielu czynników. Realizacja projektu zakończy się w 2018 r.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna