Gmina Krasnopol. Turbiny wiatrowe: WSA odrzucił skargę inwestora

Dodano: 23 grudnia 2013, 7:00 Autor:

Gmina Krasnopol. Turbiny wiatrowe: WSA odrzucił skargę inwestora

(fot. archiwum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę firmy wiatrowej na decyzję radnych, którzy ustalili, że turbiny nie mogą być montowane bliżej niż 2 km od domostw. Ale tylko ze względów formalnych. Merytorycznych, podnoszonych w dokumencie kwestii sąd nie rozpatrywał.

Jak pisaliśmy, w połowie tego roku radni z Krasnopola przyjęli projekt uchwały obywatelskiej, który zakłada, że wiatraki nie będą montowane w bezpośrednim sąsiedztwie domostw. Z decyzją tą nie zgodzili się ci, którzy mają już podpisane z potencjalnym inwestorem umowy na dzierżawę gruntów. Rolnicy podnosili, że z powodu uchwały stracą dochody.

Co więcej, dokument krzyżuje im życiowe plany. Niektórzy, licząc na zyski zaciągnęli kredyty, których teraz nie mają z czego spłacić. Inni zaplanowali inwestycje, których nie mogą zrealizować, ponieważ brakuje im funduszy.

Zapisy w uchwale nie podobały się też firmie wiatrowej, która od kilku lat próbuje zrealizować na terenie gminy przedsięwzięcie. Potencjalny inwestor przypomniał, że w jego przygotowanie zaangażował już spore środki i zażądał od rady gminy uchylenia dokumentu. Zagroził, że w innym przypadku będzie dochodził od samorządu odszkodowania. Straty oszacował na około milion złotych.

Firma wystąpiła do rady gminy o usunięcie naruszenia prawa, ale radni nie odnieśli się do tego. W takiej sytuacji poprosiła sąd administracyjny o rozstrzygnięcie sporu. Ten zauważył, że skarżący nie wyczerpał wszystkich, możliwych środków zaskarżenia. Do sądu administracyjnego może występować bowiem dopiero wtedy, gdy załatwienia sprawy odmówi rada. Tymczasem ta nie odniosła się do wezwania potencjalnego inwestora. W takiej sytuacji, skarga nie przysługuje.

Poza tym, firma wiatrowa uchybiła terminowi złożenia dokumentu. Mogła to uczynić w ciągu 60 dni od daty wezwania rady do naruszenia prawa. Złożyła skargę później, dlatego nie będzie ona rozpatrywana.

Co będzie dalej, nie wiadomo. Przypomnijmy, że uchwała określająca odległość wiatraków nie ma mocy prawnej. Wyraża jedynie intencje, które mogą być brane pod uwagę przy sporządzaniu planu zagospodarowania.

Czytaj więcej o:
  • Krasnopol
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy lubisz województwo Podlaskie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 70.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.