Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi kierowca

Dodano: 2 stycznia 2014, 20:00 Autor:

Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi kierowca

(fot. Marek Kołtok)

Jako pierwsi w kraju pokazujemy w internecie, w czasie rzeczywistym, obraz z miejskich ulic rejestrowany w ruchu za pomocą mobilnej kamery zamontowanej w autobusie – podkreśla Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. – Na razie jest to obraz tylko z jednej kamery, ale w przyszłości uzupełnimy go o kolejne.

Już od kilku lat łomżyńskie autobusy MPK wyposażone są w wysokiej jakości kamery.
– Pomyśleliśmy, że warto rozszerzyć zakres monitoringu, a jego działanie udostępnić szerszemu kręgowi odbiorców – dodaje dyrektor. – W porozumieniu z łomżyńską firmą Elfro przeprowadziliśmy testy mobilnej kamery internetowej, która została zamontowana na jednym z naszych autobusów.

Teraz, gdy tylko autobus wyrusza w trasę, to rejestruje obraz, a ten za pośrednictwem sieci komórkowej trafia na stronę internetową. Każdy, kto wejdzie na stronę MPK, zobaczy online w małym oknie to, co dzieje się wokół autobusu w czasie rzeczywistym, a w dużym oknie zdjęcie uaktualniane co 15 sekund. Jedynym minusem tej transmisji jest to, że relacji nie ma, gdy autobus stoi w zajezdni lub jest w naprawie.

– Ale pokazywanie miasta to tylko jedna z możliwości, którą dają nam kamery – dodaje Nowakowski. – Chcemy zainteresować prezydenta miasta możliwością relacjonowania online miejskich imprez.

A pierwsza taka relacja miała miejsce podczas ostatniej miejskiej Wigilii na Starym Rynku. Na placu ustawiony był autobus i filmował całą uroczystość.
– Z tego co wiem, to naszą transmisję oglądali nawet łomżyniacy z Australii – podkreśla Janusz Nowakowski.

To przedsięwzięcie jest innowacyjnym eksperymentem, a dyrekcja podkreśla, że przygotowanie przekazu mobilnego jest bardzo trudne technicznie ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu internetu bezprzewodowego.

Warto podkreślić, że łomżyńskie "czerwoniaki” mają bardzo rozbudowany monitoring, który rejestruje obraz i dźwięk we wnętrzu, ale też w otoczeniu autobusu. Dzięki tym zapisom znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w autobusach, a z zapisów korzystają także policjanci.

Nagrania są pomocne nawet wtedy, gdy nie zarejestrują samego zdarzenia. Tak było przy okazji włamania do kiosku, gdzie kamera w autobusie nagrała sprawców uciekających z łupem.

– Chcielibyśmy, aby oprócz podstawowego celu jakim jest zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców, nasza mobilna kamerka stała się też narzędziem promocji i jedną z atrakcji Łomży – podkreśla Nowakowski. – Internauci z całego świata będą mogli za pośrednictwem strony internetowej zajrzeć do nas, zobaczyć co nowego dzieje się w mieście, a mieszkańcy sprawdzić czy np. nie ma korków

Czytaj więcej o:
  • MPK Łomża
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Bezrobocie w woj. podlaskiem. Warto postawić na finanse

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy spędzasz czas w centrum miasta?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 23.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.