Dziś rozpoczął się 2014 rok według kalendarza juliańskiego

Dodano: 14 stycznia 2014, 15:00

We wtorek rozpoczął się 2014 rok według kalendarza juliańskiego. To kalendarz stosowany przy ustalaniu dat świąt religijnych obrządków wschodnich, przede wszystkim w Cerkwi. Korzystają z niego zwłaszcza prawosławni we wschodniej Polsce.
Dziś rozpoczął się 2014 rok według kalendarza juliańskiego

(fot. sxc.hu)

Przeczytaj więcej

Według kalendarza juliańskiego Nowy Rok, podobnie jak Boże Narodzenie, przypada trzynaście dni później niż w kalendarzu gregoriańskim.

Co prawda część prawosławnych w Polsce (zwłaszcza w dużych miastach) obchodzi Boże Narodzenie i inne święta w tym samym czasie, co katolicy, ale we wschodniej części kraju wciąż zachowywany jest w Cerkwi kalendarz juliański i trzynastodniowa różnica w obchodzeniu świąt.

Wyjątkiem jest Wielkanoc, której data w obu obrządkach wyliczana jest nieco inaczej. Dlatego np. w tym roku katolicy i prawosławni Święta Wielkanocne mają w tym samym terminie w drugiej połowie kwietnia, ale najczęściej bywa tak, że święta w Cerkwi są później niż w Kościele katolickim, a różnica bywa nawet 5-tygodniowa (tak jak w ubiegłym roku).

Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, mieszkają oni też m.in. na Podkarpaciu. Na Podkarpaciu są także skupiska grekokatolików, również korzystających z kalendarza juliańskiego.

Nadejście nowego roku juliańskiego było dla chrześcijan wschodnich okazją do zabawy na balach lub prywatkach. W Podlaskiem w wielu miejscach w nocy bawiono się tak, jak w tradycyjnego sylwestra, w poniedziałek i wtorek nie obowiązuje tam zakaz używania środków pirotechnicznych.

Dla prawosławnych, obchodzących Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, 31 grudnia był jeszcze dniem postu przed Bożym Narodzeniem (wigilia wypadała 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim). Wielu z nich świętowało więc wówczas koniec roku skromnie albo wcale.

14 stycznia (1 stycznia w kalendarzu juliańskim) w obrządkach wschodnich jest dniem świątecznym - przypada wówczas Święto Obrzezania Pańskiego. Nabożeństwa mają liturgię św. Bazylego Wielkiego - nazywanego "jednym z największych doktorów i ojców Kościoła".

Św. Bazyli Wielki był autorem wielu dzieł teologicznych, w których wykładał zasady wiary. Żył na przełomie III/IV wieku. "Jako biskup Cezarei znany był też m.in. z troski o ludzi starszych, chorych i pielgrzymów. Jest też założycielem zakonu bazylianów" - powiedział PAP kanclerz greckokatolickiej kurii metropolitalnej w Przemyślu ks. Bogdan Stepan.

Tego dnia chrześcijanie wschodni modlą się o pokój, łaskę Bożą i pomyślność dla wszystkich ludzi. Noworoczne nabożeństwa kończą się namaszczaniem wiernych olejem.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest ok. 450-500 tys. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Grekokatolików, według spisu GUS, jest w Polsce ok. 33 tys.

PAP

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Czytaj więcej o:
  • nowy rok kalendarz juliański
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Czy lubisz województwo Podlaskie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 70.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 067

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 37427244

Napisz na Skype: dyzurny

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

wspolczesna.pl jest częścią grupy Media Regionalne

Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.wspolczesna.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

Polityka dotycząca plików cookie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2014.