Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Młodzież ćwiczyła pod okiem wicemistrzów świata

Helena Wysocka [email protected]
Uczniowie uczyli się zasad strzyżenia włosów na tzw. główkach treningowych. Większość, jak mówiła Zimna, radziła sobie bardzo dobrze.
Uczniowie uczyli się zasad strzyżenia włosów na tzw. główkach treningowych. Większość, jak mówiła Zimna, radziła sobie bardzo dobrze. H.Wysocka
Grube grzywki i przedziałek na boku - takie są modne teraz fryzury.

Robić je, pod okiem wicemistrzów świata uczyła się w minioną sobotę młodzież z Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Suwałkach.

Uczniowie dowiedzieli się m.in., że strzyżenie krótkich włosów zajmuje... godzinę.

Przycięcie długich natomiast trwa nawet dwa razy dłużej. W jednym i drugim przypadku trzeba wykazać się cierpliwością i sprawną ręką.

Modny blond i brąz

Szkoła realizuje unijny projekt "Z dobrym zawodem w dorosłość - prognozy rozwojowe szkół fryzjerskich ZDZ", w ramach którego zorganizowany jest kurs strzyżenia i farbowania włosów.

- Przycięcie włosów, wbrew pozorom, nie jest łatwą sztuką - mówi Joanna Zimna z Olsztyna, która prowadziła warsztaty. - Większość nie potrafi "złapać" prostej linii, a to podstawa. Bez niej wykonanie dobrej fryzury nie jest możliwe.

Dobrej, czyli takiej, która nadaje włosom objętości, lekkości i na co dzień nie wymaga specjalnych zabiegów.

- Inna sprawa, to narzędzia - dodaje rozmówczyni. - Tępymi nożycami nie jesteśmy w stanie dobrze ostrzyc. O tym też nie wszyscy pamiętają.

W sobotnich warsztatach brało udział 31 uczniów, którzy pracowali w dwóch grupach. Poza strzyżeniem uczyli się także zasad farbowania.

- Pasemka, to trochę za mało, jak na te czasy - przypominała Joanna Zimna. - Modne są teraz brązy z delikatnym odcieniem mahoniu, a także jasny blond.

Zdaniem mistrzyni, najgorsze klientki w salonie fryzjerskim, to takie, które nie są zdecydowane. Wówczas rola fryzjerki nie sprowadza się tylko do strzyżenia, ale też doboru odpowiedniej fryzury.

- Fryzjerstwo, to nie tylko rzemiosło - dodała. - Niejednokrotnie jest to sztuka. Fryzjer musi wykazać się odwagą, a także uczciwością. Chodzi o to, by np. powiedzieć klientowi, że fryzura, którą sobie wymarzył zupełnie mu nie pasuje.

Mają super sprzęt

Placówka, dzięki pozyskanym funduszom unijnym wyposażyła też swoje pracownie.

- Posiadamy sauny parowe, elektryczne nożyczki - wylicza Edward Szczecina, dyrektor ZDZ. - To jest sprzęt na światowym poziomie, którego, niestety, brakuje w większości suwalskich salonów.

W ramach projektu młodzież z suwalskiego technikum pojedzie też do Hiszpanii, a także będzie się uczyć, pod okiem specjalistów z Warszawy wizażu i stylizacji. Te zajęcia mają odbyć się w placówce pod koniec marca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna