Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz rodzinny spyta o orgazmy

luk
archiwum
W gabinetach podstawowej opieki kobiety mogą usłyszeć szereg intymnych pytań To, czy lekarz rodzinny przeprowadzi ankietę ze swoja pacjentką, będzie zależeć tylko od niego.

Jak często odczuwała pani pragnienie lub zainteresowanie seksem? Jak często odczuwała pani orgazm? Jak bardzo była pani wtedy zadowolona ze stopnia bliskości z partnerem? To przykłady pytań, jakie kobietom będą mogli zadawać podczas wizyt lekarze pierwszego kontaktu.

Chcą tego ginekolodzy i seksuolodzy z Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Tłumaczą, że część chorób (cukrzyca, schorzenia związane z przemianą materii lub nadciśnienie tętnicze) niekiedy przekłada się na seksualność pacjentek, powodując m.in. mniejsze zadowolenie ze zbliżeń. Z drugiej strony - przewlekłe bóle brzucha lub miednicy mogą mieć podłoże w problemach seksualnych.

Test składa się z 19 bardzo intymnych pytań, które pomagają ustalić, czy pacjentka jest zadowolona ze swojej seksualności. Jego wypełnienie zajmuje około 15 minut. Wynik określa, czy kobieta powinna szukać pomocy u seksuologa. To, czy lekarz rodzinny przeprowadzi ankietę ze swoja pacjentką, będzie zależeć tylko od niego. Sam pomysł uważają za kontrowersyjny i pacjentki (co pokazuje nasza sonda obok), i lekarze.

- Życie seksualne na pewno jest istotnym elementem codziennego życia, scala więzi między partnerami, daje poczucie bliskości - mówi dr Krzysztof Boćkowski, białostocki ginekolog i seksuolog. - Ale każdy ma inne potrzeby, nadmierne stawianie sprawy, że seks jest tak bardzo ważny, to nieporozumienie. I przeprowadzanie takich ankiet na siłę w gabinecie lekarza rodzinnego to też nieporozumienie.

Oczywiście problemy seksualne mogą być i powodem, i objawem wielu chorób. Lekarz rodzinny powinien znać swoich podopiecznych i jeśli np. wie, że dany pacjent choruje na cukrzycę lub ma problemy z kręgosłupem, spytać, jak mu się układa w życiu seksualnym. Ale powinno to wynikać z przebiegu leczenia, a nie na pierwszej wizycie.

Dr Boćkowski podkreśla, że tak obcesowe pytania, gdy ktoś przychodzi np. z grypą, są zbyt daleko idącą ingerencją. Takie ankiety lekarz rodzinny mógłby przeprowadzać ewentualnie za zgodą pacjentów, jedynie w ramach badań naukowych.

- Lekarze rodzinni są przygotowani do rozmów z pacjentami na każdy temat, także o życiu seksualnym - zapewnia Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Ale nie z każdym pacjentem porusza się ten temat. Dla wielu osób są to kwestie wstydliwe, choć są też tacy, którzy sami pytają, co robić, bo mają problem z potencją.

Jak dodaje, lekarze zawsze zwracają uwagę na ten aspekt w przypadku leczenia niektórych chorób, np. nadciśnienia, w przypadku którego stosowane są leki mogące blokować pewne funkcje seksualne. Jeśli tak się dzieje, można leki pacjentowi zmienić.
- Tematyka seksualności jest bardzo istotna, ale pomysł ankietowania pacjentek przez lekarzy rodzinnych na pewno nie powinien być ważniejszy niż inne problemy, jakich nie brakuje - zauważa dr Zabielska-Cieciuch.

Tym bardziej, że nawet w przypadku stwierdzenia problemów seksualnych, w województwie podlaskim pacjentka może leczyć się tylko prywatnie. Nie ma bowiem żadnego gabinetu, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ponadto brakuje specjalistów.

- W planie na ten rok mamy zakup świadczeń z zakresu seksuologii i patologii współżycia - mówi Małgorzata Jopich z podlaskiego oddziału NFZ. - Wkrótce ogłosimy konkurs.

O co może zapytać lekarz rodzinny?

Ankieta zawiera 19 pytań, dotyczących ostatnich czterech tygodni, m.in. takie:

Jak często odczuwała Pani pragnienie lub zainteresowanie seksualne?

Jak oceniłaby Pani swój poziom (stopień) pragnienia lub zainteresowania seksualnego?

Jak często czuła się Pani seksualnie pobudzona (podniecona) podczas czynności seksualnej lub stosunku?

Jak często była Pani zadowolona ze swojego pobudzenia (podniecenia) podczas czynności seksualnej lub stosunku?

Podczas zachęty erotycznej lub stosunku, jak często osiągała Pani orgazm?

Jak bardzo była Pani zadowolona ze stopnia emocjonalnej bliskości podczas czynności seksualnej lub stosunku ze swoim partnerem?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna